Naukowa historia nimfy

 

   Pierwszym Europejczykiem, który przekazał informacje o istnieniu nimf był przyrodnik, który towarzyszył James'owi Cookowi w podróży wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii w roku 1770. Pierwsza papuga, niestety zabita i wypchana została zdeponowana w Royal College of Surgeons w Anglii. Pierwszy naukowy opis nimfy został opublikowany przez Lathama, który zaliczył nimfę do gatunku papug z czubkami ale nie nadał naukowej nazwy ani nie wspomniał o pochodzeniu papugi. Ostatecznie dopiero w roku 1788 przyrodnik Gmelin nadał nimfie po raz pierwszy naukową nazwę: Psittacus novaehollandiae. Jednak nazwa ta była niewłaściwa ponieważ sam Gmelin nadał taką samą innym gatunkom.

     Może w tym miejscu należy przypomnieć co to takiego nazwa naukowa. Mianowicie nazwa rodzajowa jest zawsze jednoczłonowa i pisana dużą literą. Dwuczłonowa jest nazwa gatunkowa: pierwszy człon to nazwa rodzaju a drugi gatunku (rodzajowa zawsze pisana jest dużą literą, a gatunkowa małą). W nazwie trzyczłonowej trzeci człon to nazwa podgatunku. Nazwy te pochodzą głównie z języka łacińskiego, czasem też z greki.

     Pierwszy zanotował pomyłkę Gmelina Robert Kerr, chirurg, który jednocześnie studiował historię naturalną. W 1792 roku opublikował on nową nazwę: Psittacus hollandicus, w której skrócił nazwę gatunkową. Jakkolwiek nazwa gatunkowa przetrwała do dziś to nazwę rodzajową 'Psittacus' rezerwuje się aktualnie dla żako. Dlaczego? Dlatego, że przyjęto, że nazwa pozostanie przy rodzaju, który został nią nazwany jako pierwszy - a właśnie żako jako pierwsze nazwano Psittacus. Była to bowiem pierwsza papuga znana starożytnym Rzymianom, psittacus znaczy po łacinie po prostu "papuga". Ale wracajmny do naszej nimfy. W związku z powyższym Wagler w 1832 roku nadał nową nazwę rodzajową Nymphicus. Nazwa ta pochodzi z mitologii, od nimf - boginek zamieszkujących wsie, lasy i wody, które uosabiały całą przyrodę. Tak więc nazwę Waglera i Kerra (Nymphicus hollandicus) można przetłumaczyć jako "Boginka Holandii" pamiętając, że chodzi tu o Nową Holandię czyli Australie, którą tak kiedyś nazywano.

    Nie jest to jednak koniec naukowej historii nimfy . Pod koniec XVIII  i w XIX wieku brakowało porozumienia pomiędzy naukowcami z różnych krajów. Nie było wtedy publikacji naukowych, nie mówiąc już o e-mailu. Stąd problemy z różnymi nazwami naukowymi wielu gatunków. Nie ominęło to i nimfy. Została w roku 1832 opisana przez Swainsona pod nazwą Leptolophus auricomis, a trzy lata później przez francuskiego przyrodnika, Lessona jako Calopsitta guy. W 1912 roku Mathews wyróżnił trzy podgatunki (aktualnie nie wyróżnia się żadnych podgatunków) i nadał im nazwy: Leptolophus auricomis pallescens, L. a. intermedius, L. a. obscurus.

     Znalazłam jeszcze nazwę Calopsitta novaeholandiae (np. w starej 4 tomowej Encyklopedii PWN), ale nie dotarłam do informacji skąd taka nazwa. Podobnie jest z nazwą Leptolophus hollandicus, którą też można gdzieniegdzie spotkać. 

     Wszystkie naukowe nazwy nazywane są synonimami i wymieniane są w poważnych naukowych opracowaniach w kolejności nadawania. Dziś przyjmuje się jako obowiązującą pierwszą nazwę, która nie powtarza się u innych gatunków.

 

 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2000-2002 Cockatiel czyli Nimfa