Pióra i pierzenie u nimf

 

   Małe nimfy mają żółte pióra puchowe (inaczej niż inne papugi, których pióra puchowe są białe lub szare). W wieku kilkunastu dni zaczynają maluchom rosnąć 'normalne' pióra. Pióra puchowe jednak nadal rosną i zamieniają się w pióra pudrowe dorosłych ptaków. Istnienie takich piór jest cechą charakterystyczna wszystkich papug z grupy kakadu. Pióra te produkują puder służący do pielęgnacji piór.

     Dorosła nimfa ma najprawdopodobniej gdzieś ok. 5000 - 6000 piór. Nimfa, podobnie jak inne papugi, ma 10 lotek pierwszorzędowych i 10 drugorzędowych. W ogonie nimfa ma 12 sterówek, z czego dwie są dłuższe.

    Papuga codziennie zajmuje się czyszczeniem upierzenia. Może to robić nawet kilkanaście razy dziennie.

     Pióra są zbudowane w 88% z białek dlatego bardzo ważne jest dostarczenie papudze odpowiedniej ilości białka, zwłaszcza podczas pierzenia.

    W wieku 6 do 8 (czasem jednak może to być dopiero po ukończeniu 9) miesięcy młoda nimfa przechodzi pierwsze pierzenie. Pierzenie jest to okresowa wymiana piór u ptaków. Ptaki wymieniają pióra stopniowo tak, żeby nie utracić zdolności do lotu. W czasie tego pierwszego pierzenia nimfy zmieniają upierzenie na dorosłe (samce), czasem jednak samce uzyskują swoje samcze kolory dopiero po którymś kolejnym pierzeniu.

     Literatura podaje bardzo różne informacje dotyczące częstotliwości pierzenia. Można spotkać informację, że nimfy pierzą się dwa razy w roku (na wiosnę i po zakończeniu lęgów) oraz informacje o pierzeniu raz w roku. Najprawdopodobniej zależy to od klimatu w którym są trzymane papugi, od tego czy są na zewnątrz, czy w mieszkaniu.

     G. Allen podaje, że u nimf pierzenie jest stopniowym procesem, który rozciąga się na kilkanaście miesięcy i zaczyna się na wiosnę.

     Najpierw wypada 6. lotka pierwszorzędowa i proces pierzenia idzie w obu kierunkach: potem wypadają parami 5. i 7., 4. i 8. itd. w każdym skrzydle. W tym samym czasie wypadają lotki drugorzędowe. Proces ten zawsze następuje w obu skrzydłach naprzemiennie, tak żeby papuga nigdy nie była pozbawiona możliwości lotu. Gubienie piór ogonowych i innych piór zaczyna się najczęściej później niż wypada pierwsza lotka, a zakończenie tego procesu następuje wcześniej niż zakończenie wymiany wszystkich lotek.

     Spotkałam się z przypadkami, że nimfy tracą najpierw wszystkie lotki w jednym skrzydle, a dopiero po ich odrośnięciu w drugim skrzydle.

 

 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2002 Cockatiel czyli Nimfa