Standard wystawowy ACS

 
   Każde towarzystwo ma swoje standardy wystawowe - wzorce do oceniania nimf. Większość z Was i tak nie bierze udziału w wystawach (aby to robić należy mieć nimfy z obrączkami), ale jako ciekawostkę postanowiliśmy pokazać Wam jak wygląda taka "idealna nimfa". Niestety nie możemy przedstawić wzorca polskiego ponieważ, jak się dowiedziałam od oceniających, w Polsce robi się to "na oko". Przedstawiamy więc standard jednego z amerykańskich towarzystw - ACS.

OGÓLNY WYGLĄD

    Nimfa to długi ptak, z pełnymi wdzięku proporcjami, ale o prawidłowej, pełnej masie ciała.. Od szczytu łuku ramienia do końca skrzydła, od górnej krawędzi czaszki do kloaki i od kloaki po koniuszek ogona (idealnie) powinna mierzyć po 7"(17,78 cm). Ideałem jest ptak o długości 14" (35,5 cm) z 3"(7,62 cm) czubem. Cały ptak powinien mierzyć 17" (43,18 cm).

CZUBEK

    Powinien być długi (najlepiej 3" ), o dobrym zagęszczeniu, łukowato wygięty na szczycie, rozbiegający się półkoliście nad woskówką dla podkreślenia swojej objętości.

GŁOWA

     Powinna być duża i ładnie zaokrąglona bez płaskiego miejsca na czubku lub z tyłu czaszki. Łysina będzie traktowana jako błąd zgodnie z wymaganiami wystawowymi. Naszym celem jest brak jakichkolwiek łysych miejsc - nawet u lutino. Oczy powinny być duże, żywe, ruchliwe i czujne, osadzone w środkowym punkcie pomiędzy przodem i tyłem czaszki. Czoło powinno być wyraźnie widoczne od przodu i powinno być wystarczająco wysunięte aby wskazywało prawidłową szerokość pomiędzy oczami. Dziób powinien być czysty, normalnej długości i tak umiejscowiony, że jego żuchwa jest częściowo widoczna. Plamki policzkowe powinny być jednakowo okrągłe, dobrze zaznaczone, żywo ubarwione (zwłaszcza samce). Dorosły samiec nimfy będzie miał żywo ubarwioną, żółtą głowę, z wyraźnie zaznaczonym miejscem, gdzie żółty kolor styka się z piórami ciała. Nie powinno być żadnych śladów piór w osłonkach (na etapie wzrostu).

SZYJA

     Powinna być stosunkowo długa - powinna mieć bardzo delikatne zaokrąglenie ponad ramionami i malutkie wcięcie ponad klatką piersiową, nadające ptakowi pełne wdzięku kontury i eliminujące wygląd "byczego" karku lub "sztywnej" postawy niektórych gatunków papug. Przesadnie długa, "węża" szyja jest niepożądana.

CIAŁO

     Ciało nimfy oglądane całkowicie pod kątem może być nieco złudne, jako że tylko ładnie zaokrąglone kontury klatki piersiowej oznaczałyby, że okaz ma dobrą, prawidłową masę ciała. Widok z przodu (bądź od grzbietu) wierniej oddaje szerokość klatki piersiowej (i ramion) dorosłej nimfy (szczególnie ważne u samic). To właśnie mocno rozwinięte mięśnie umożliwiają nimfie być tak silnym lotnikiem. Nimfa powinna mieć wysoką, obszerną, pełną klatkę piersiową (szczególnie ważne u samic); wysmukły, zwężający się ku dołowi brzuch; szeroki, prosty grzbiet (bez garbu i innych nierówności) i powinna być dużym, gładkim ptakiem.

SKRZYDŁA

     Powinny być duże, szerokie i długie, a oglądane z boku winny okrywać większość ciała. Powinny być trzymane ciasno przy ciele, koniuszki blisko ogona, ramiona nie powinny opadać, a skrzydła krzyżować się. Plamy na skrzydłach powinny być szerokie (najlepiej 3/4" tj. 1,91cm w najszerszym punkcie) dobrze zaznaczone i wolne od ciemniejszych piór. Wszystkie lotki powinny być widoczne. Okrywowe pióra powinny wyraźnie ilustrować ich wzór.

NOGI I STOPY

     Powinny utrzymywać ciało ptaka prosto pod kątem około 70 stopni od poziomu. Powinny pewnie chwytać żerdkę (dwa palce z przodu i dwa z tyłu), być czyste a pazury winny być nieprzerośnięte nie powinno też brakować ani pazurków, ani palców.

OGON

     Najdłuższe lotki powinny być przedłużeniem linii prostej biegnącej wzdłuż całego ciała nimfy. Zgarbiony grzbiet spowoduje, że ogon będzie zwisać zbyt nisko, a nierówny grzbiet może spowodować uniesienie ogona wyżej niż jest to pożądane. Pióra same w sobie powinny być proste, czyste, niepostrzępione, nierozdwojone lub wystające poza linię ogona. Wszystkie lotki powinny być widoczne.

KONDYCJA

     Ptak w najlepszej kondycji ma czyste, ciasno ułożone pióra: niepostrzępione, bez braków, bez wyrośniętych w połowie, żadnych piór w osłonkach. Dziób i pazury powinny być odpowiedniej długości. Nie powinno być żadnych nienaturalnych nierówności ani żadnych łusek na woskówce, dziobie, nogach i stopach. Jeśli ptak jest w dobrej kondycji, niemal niemożliwe będzie przemoczenie ptaka. Woda spłynie po nim jak po kaczce.

ZACHOWANIE

     W prawidłowej pozycji pokazowej, wystawowa nimfa powinna utrzymywać główną oś ciała po kątem około 70 stopni od poziomu. Ptak będzie się dobrze prezentował i pewnie zachowywał na żerdce.
 

Następnym razem napiszemy jak powinny wyglądać kolorowe mutacje w "idealnym wzorcu"

 

Dla "Cockatiel czyli Nimfa" tłumaczyła Magda Kuklińska.
 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2002 Cockatiel czyli Nimfa