Jak odróżnić młodą nimfe

 

   Osoba mająca już doświadczenie w hodowli potrafi rozpoznać z dużym prawdopodobieństwem młode nimfy. Jednak osoba bez doświadczenia ma z tym kłopoty bowiem nimfy nie mają żadnych charakterystycznych cech właściwych dla młodych ptaków (niektóre papugi mają np. inny kolor tęczówki). Poniżej przedstawimy jednak kilka cech po których można rozpoznać młodą nimfę.

     Przede wszystkim młode nimfy (do pierwszego pierzenia) mają takie upierzenie jak samiczka. Samo to jednak niewiele nam daje bo nie wiemy jak odróżnić samiczkę od młodej nimfy. W miarę łatwo jest rozpoznać bardzo młodą nimfę - w wieku do 2, 3 miesięcy bowiem do takiego wieku papużka ma jeszcze różowy dziób. Później dziób zaczyna ciemnieć, aż stanie się szary - dotyczy to odmiany dzikiej i takich mutacji, które mają ciemne dzioby, trzeba bowiem pamiętać, że są mutacje, które mają dzioby różowe przez całe życie. Najczęściej tak młode ptaki mają też nierozwinięte piórka na głowie w tyle za czubkiem.

    Trochę starsze nimfy sprawią już więcej kłopotu. Generalnie młode mają najczęściej pióra bardziej nie uporządkowane (ale to można pomylić z chorym ptakiem). Mają one żółte i szare paski i kropki na brzuszku i przede wszystkim piersi.. Mają także większe plamy na lotkach pierwszorzędowych. U młodych paskowanie na piersi jest bardziej wydatne i rozleglejsze. Czubek u młodych jest często rzadszy i większą część czasu jest podniesiony, u dorosłych nimf jest najczęściej złożony. Właśnie czubek jest takim najlepszym wyznacznikiem młodej nimfy. Ale żeby zauważyć czy papuga trzyma czubek wyprostowany czy złożony trzeba jakiś czas obserwować ptaki. Należy jednak pamiętać, że nie jest to 100% sposób!

     Pewnym wyznacznikiem mogą być też nogi. Młody ptak ma bardziej gładkie nogi.

 

 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2002 Cockatiel czyli Nimfa