Zrozumieć nimfę

 

ZWRACANIE UWAGI - kiedy nimfa już się dobrze zadomowi, będzie chciała zwrócić na siebie naszą uwagę. Nie zdziwmy się więc kiedy rano, jak tylko zaczniemy poruszać się po mieszkaniu, usłyszymy z klatki ciche "gadanie" - to papuga mówi: "słyszę, że wstałeś, ja też, nie zapomnij więc o mnie, chodź się pobawić". Innymi sposobami zwracania uwagi może być krzyk, potrącanie zabawek, kichanie.

ZGRZYTANIE DZIOBEM - ptak zgrzyta dziobem (pocieranie dolnej części dzioba o górną) jak jest zadowolony; robi to szczególnie jak usadawia się do spania.

POCIERANIE DZIOBEM O RÓŻNE PRZEDMIOTY - jest to normalne po posiłku czyszczenie dzioba. Czasem ptak pociera dziobem bardzo energicznie - wtedy najczęściej ma coś przyklejone do dzioba.

SYCZENIE - (niektórzy nazywają to chyczeniem), nimfa syczy jak jest przestraszona i chce odstraszyć, w jej mniemaniu, napastnika.

PRZECIĄGANIE SIĘ - ptak naciąga mięśnie wyprostowując skrzydło i nogę najpierw z jednej strony, potem z drugiej oraz podnosząc skrzydła do góry (na wpół złożone).

DRZEMKA - nimfy często śpią w dzień. Dopóki nie ma innych symptomów choroby (brak apetytu, nastroszone pióra, spadek wagi) nie jest to niepokojący objaw. Z biegiem czasu każdy zorientuje się kiedy i ile w ciągu dnia jego nimfa śpi. Nawet dłuższe spanie w ciągu dnia nie jest niepokojące, ponieważ ptak mógł nie wyspać się w nocy, może mieć gorszy dzień.

CZYSZCZENIE PIÓR - jest normalną czynnością świadczącą o zdrowiu ptaka. Ptak jeży i wyprostowuje dziobem pióra. Rozprowadza na piórach wydzielinę ze specjalnych gruczołów znajdujących się u nasady ogona - nie należy się więc dziwić jak nimfa dziobie się w tej okolicy. Podczas czyszczenia ptak będzie otrząsał się i wytrzepywał z siebie obłoczek "kurzu" (szczególnie widoczny w świetle lampy) - jest to normalne. Nie należy panikować jak podczas pierzenia ptak będzie wyciągał sobie pióra - to też jest normalne!

WYRYWANIE PIÓR - (nie mylić z wyciąganiem i wypadaniem piór w czasie pierzenia) ma przyczyny fizyczne jak: zła dieta, zmiany hormonalne, problemy tarczycy lub infekcja skóry albo piór; może mieć też podłoże psychiczne: zmiana wyglądu właściciela, zmiana w rutynie ptaka, nowe zwierzę w domu, nowe dziecko i wiele innych powodów. Kiedy ptak zacznie wyrywać pióra może być trudno zatrzymać to. Nimfy, które zaczną sobie nagle wyrywać pióra mogły zostać zaatakowane przez pasożyty - należy udać się do weterynarza. Pasożyty te jednak są widoczne gołym okiem.

STROSZENIE PIÓR - często jest wstępem do czyszczenia się. Może być oznaką zrelaksowania. Przed spaniem (i do spania) papuga też się napusza. Jednakże gdy ptak jest nastroszony dłuższy czas, jest przy tym apatyczny, nie zachowuje się tak jak normalnie, to należy udać się do lekarza. Po dłuższym czasie obserwacji swojej papugi można nauczyć się rozróżniać normalne napuszenie od chorobowego napuszenia.

WZAJEMNE CZYSZCZENIE - może mieć miejsce pomiędzy ptakami lub ptakiem a właścicielem. Jest znakiem uczucia zarezerwowanym jedynie dla najbliższych przyjaciół i partnerów. Należy więc uważać za honor jeśli nimfa "czyści" nasze włosy, brwi, brodę, rzęsy.

ZAZDROŚĆ, ZABORCZOŚĆ - nimfy mogą stać się zaborcze w stosunku do jakiejś osoby w domu, szczególnie jeśli jedna osoba jest odpowiedzialna za ptaka. Dlatego od początku nie powinna się zajmować ptakiem jedna osoba. Najlepiej aby wszyscy domownicy często przebywali koło ptaka, podawali mu jedzenie, bawili się z nim, zajmowali klatką. Na zaborczość w stosunku do jednaj osoby wskazuje syczenie i inne groźne gesty w stosunku do innych domowników oraz zachowania jakie normalnie nimfa przejawia w stosunku do partnera, przejawiane w stosunku do tej konkretnej osoby.

STANIE NA JEDNEJ NODZE - jest to normalne zachowanie. Ptak śpi na jednej nodze, często też odpoczywa na jednej nodze. Stanie zawsze na dwóch nogach może oznaczać problem zdrowotny - skontaktuj się z lekarzem.

WRZESZCZENIE - ptaki o które się bardzo dobrze dba zachowują się cicho. Wrzeszczą ptaki o które mało się dba, które czują się samotne czy odrzucone. Jak ptak już raz zacznie wrzeszczeć może być to trudno w przyszłości zahamować. Szczególnie, że ptak zyskuje uwagę gdy wrzeszczy. Nawet jeśli Ty traktujesz to jak naganę (przychodzisz i krzyczysz na ptaka), on jest zadowolony, osiągnął to co chciał: ktoś przyszedł i odzywa się do niego. Aby ptak nie krzyczał należy zajmować się nim, dawać często i urozmaicone zabawki. Można zostawiać (gdy wychodzimy z domu) włączone radio. Wrzeszczenie w pewnych okresach dnia (np. rano) jest naturalne dla papug i bardzo trudne do wyeliminowania. Papugi po prostu w ten sposób witają nowy dzień..

TESTOWANIE DZIOBEM - ptaki testują wszystko dziobem (tak jak ludzie rękami), nie należy się więc dziwić (i cofać ręki) jak nimfa przed wejściem na rękę dziobnie ją - ptak sprawdza stabilność "gałęzi". Podobnie dziobem testuje nowe pokarmy.

KOSZMARY - szczególnie lutino są podatne na koszmary. Objawia się to nagłym lataniem w nocy. Może to być spowodowane złym snem (choć w to nie wszyscy wierzą), jakimś dźwiękiem, czy światłem, np. przejeżdżającego samochodu. Jeśli Twoja nimfa ma skłonności do takiego latania należy zabezpieczyć ją przed rozbiciem się w klatce. Najlepiej zostawić koło klatki małą lampkę zaświeconą na całą noc. Ostatecznie można przenosić ptaka na noc do małej klatki. Latanie w nocny spowodowane koszmarami należy odróżnić od  niepokoju nocnego spowodowanego pasożytami, które w nocy żerują na ptaku.

 

 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2000-2002 Cockatiel czyli Nimfa