Dobór pary

 

    Na wstępie należy sobie powiedzieć wyraźnie: nie każda papuga nadaje się do rozmnażania i nie każda papuga powinna być rozmnażana! Dla nas każda papuga jest tą jedyna, najukochańszą i najlepszą, ale pod względem genetycznym nie każda papuga jest "dobra". Wiele papug ma wady genetyczne, nie zawsze fizyczne, wadą może też być niewłaściwe zachowanie. Tego typu wady są przekazywane potem potomstwu i jest coraz więcej papug ze złym zachowaniem. Takim zachowaniem może być np. agresywność (zarówno w stosunku do ludzi jak i innych papug, w tym partnera), wyskubywanie piór partnerowi lub pisklętom, znoszenie jajek poza budką, skłonności do zaparcia jaja. Tego typu zachowania nie zawsze mają podłoże genetyczne, mogą być one także spowodowane czynnikami zewnętrznymi, ale jeśli powtarzają się mimo zmian środowiska i żywienia to powinno się zrezygnować z rozmnażania. Odpowiedzialny hodowca rozmnaża tylko najlepsze ptaki, nie rozmnaża każdej pary za wszelką cenę!

Ptaki, które chcemy rozmnażać muszą:

  • mieć co najmniej rok (za młode samiczki miewają problemy ze składaniem jaj, a samczyki z zapładnianiem) - najmłodsze znane nimfy, które wysiadywały zapłodnione jaja miały cztery miesiące, jednakże są to jeszcze 'dzieci' i świadomie nie można do czegoś takiego dopuszczać;
  • mieć instynkt rodzicielski (są ptaki, które go nie mają i nie nauczą się tego);
  • (przede wszystkim) być przeciwnych płci!

   Nie mogą:

  • mieć jakichkolwiek oznak przebytej krzywicy (powstałe w wyniku krzywicy deformacje kości są niebezpieczne dla samiczek);
  • być blisko spokrewnione (uzasadnione wyjątki zostawmy doświadczonym hodowcom) - nie powinno się kupować ptaków obu na raz - najczęściej będzie to rodzeństwo;
  • (najczęściej) być to oswojone ptaki wcześnie zabrane od rodziców - takie ptaki za swojego partnera uznają człowieka, a nie drugą papugę;
  • ptaki wykarmione przez człowieka.

   Nimfy są dość łagodne i rzadko dochodzi pomiędzy nimi do prawdziwych bójek. Jeśli mamy nimfę i podjęliśmy decyzję o hodowli (rozmnażaniu) musimy dokupić drugą. Pamiętajmy, że nie może to być młody ptak, a takie najczęściej znajdują się w sklepach. Lepiej poszukać hodowcy i dokupić starszego ptaka. Pamiętajmy też, że nasza nimfa może nie zaakceptować nowej papugi. Absolutnie nie można nowej papugi po prostu wpuścić do klatki, w której już mieszka jedna nimfa! W takim przypadku nowy ptak będzie na pewno traktowany jako intruz i przepędzany. Może się to skończyć bójką, poturbowaniem, a na pewno wzajemnym zniechęceniem papug. Należy: albo dać obie papugi do nowej (dla obu) klatki, albo postawić obok siebie dwie klatki. Po jakimś czasie ptaki powinny zacząć przejawiać sobą zainteresowanie. Jeśli ptaki nie będą się sobą interesowały lub będą przejawiały wzajemną wrogość nie nadają się na parę.

      Jeśli ptaki przypadną sobie do gustu to od razu to zauważymy. Będą odnosić się do siebie czule i uprzejmie. Samiec pozwala samiczce pierwszej jeść, karmi ją, kłania się przed nią. Samiczka drapie go po czubku, główce, karku i sama podstawia główkę. Pary dobierają się na całe życie i zachowują się tak w stosunku do siebie zawsze.

  Najodpowiedniejszą porą roku do rozpoczynania lęgów jest wiosna. Kiedy dni stają się dłuższe, cieplejsze rozpoczynają się toki. Aby wywołać u nimf zachowania lęgowe należy dać do klatki budkę (choć nie wszystkim nimfom jest to potrzebne).

    W czasie toków samiec stroszy czub, chodzi wokół samicy, podnosi skrzydła, kłania się przed nią, wachluje piórami ogona. Podczas zalotów wyśpiewuje prawdziwe serenady. Uległa samiczka kładzie się płasko na gałęzi i pozwala na zbliżenie. Kopulacja trwa kilka minut i powtarzana jest kilka razy w ciągu dnia.

    Już na początku lęgów, zaraz po udostępnieniu budki należy podawać mieszankę jajeczną (posiekane jajko na twardo zmieszane z bułką tartą). Cały czas należy pamiętać o wapnie (sepia lub specjalne kostki wapienne - najlepiej aby ptak sam wybrał co mu bardziej odpowiada). Mieszanka jajeczna musi być zawsze świeża, należy wymieniać ją co 2-3 godziny, nie zjedzoną wyrzucamy. 

    Pełne zniesienie to 5-7 jaj (w zależności od literatury) u ptaków w hodowli (w naturze mniej). Jajka są owalne, białe o średnich wymiarach 19 x 26 mm i składane są co dwa dni. Samiczka rozpoczyna wysiadywanie od trzeciego. Wtedy przestajemy podawanie mieszanki jajecznej, którą podajemy ponownie po wykluciu się małych.

   Jeśli chcemy mieć hodowlę z prawdziwego zdarzenia to musimy znać genotyp naszych papug. O genetyce i odmianach piszemy jednak osobno.

 
 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2000-2002 Cockatiel czyli Nimfa