Mutacje nimf naukowo

 
   W dziale "Kolorowe mutacje nimf" przedstawiłam mutacje z punktu widzenia hodowcy - opisane zostały różne efekty kolorystyczne. Jak się jednak okazuje pewne mutacje z naukowego punktu widzenia nie zawsze się ze sobą łączą (np. srebrne to zupełnie różne mutacje) mają też one inne naukowe nazwy niż te zwyczajowo przyjęte przez hodowców. Tak więc tutaj przedstawię mutacje z naukowego punktu widzenia (nie będę opisywać dokładnie mutacji ponieważ są one bardzo dokładnie przedstawione w dziale "Kolorowe mutacje").

 

mutacja nazwa stosowana przez hodowców i znajdująca się w literaturze gdzie jest dostępna uwagi
niebieska białogłowa cały świat  
para-niebieska bladogłowa cały świat Mutacja niebieska i para-niebieska tworzą serię wieloalleliczną, co oznacza, ze geny tych mutacji są w stosunku do siebie allelami i znajdują się w tym samym locus. Co dalej oznacza, że nie jest możliwa kombinacja tych dwóch mutacji. W przypadku tych dwóch mutacji białogłowa jest dominująca nad bladogłową i w przypadku kiedy papuga będzie miała po jednym allelu białogłowej i bladogłowej jej fenotyp będzie taki jak białogłowej.
SL lutino sprzężone z płcią lutino cały świat  
Para-lutino SL Platinum Australia Mutacje lutino i para-lutino tworzą taką samą serię wieloalleliczną jak mutacje niebieska i para-niebieska. Ponieważ jednak są one umiejscowione na chromosomie płciowym X, a samiczka ma tylko jeden taki chromosom, to połączenie tych mutacji (jeden allel jednej i jeden drugiej) może nastąpić tylko u samca. W Australii taką kombinację nazywa się platino.
NSL lutino nie sprzężone z płcią lutino (autosomalne) Europa  
cynamonowa cynamonowa cały świat Proces tworzenia się melaniny zostaje przerwany na etapie koloru brązowego w efekcie czego u papugi (w fenotypie) następuje zamiana koloru szarego i czarnego w brązowy.
dilute1 pastelowa srebrna Australia  
dilute2 spangle srebrna Australia  
dominująca dilute dominująca srebrna Europa, USA  
przygaszona

west coast silver

Australia  
popielista fallow recesywna srebrna Europa, USA  
brązowa fallow fallow, płowa Europa, USA  
opaline (opalinowa) perłowa cały świat  
ADM szek szek (recesywny szek) cały świat  
żółtolica żółtolica Europa, USA  
nieznana oliwkowa USA  
 

Opisy mutacji znajdują się na stronach o kolorowych mutacjach nimf

 

 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2003 Cockatiel czyli Nimfa