Locus niebieski: mutacje nimf

 

U nimf nie ma koloru niebieskiego jednak istnieje locus niebieski i mutacja niebieska.

Gen niebieski odpowiada za produkcję psitakofulwiny. W wyniku mutacji tego genu dochodzi do całkowitego lub częściowego zablokowania syntezy psitakofulwiny co powoduje utratę wszystkich kolorów żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Mutacja niebieska występuje u wielu gatunków papug. Nazwa pochodzi od zmian u zielonych papug. U nich w wyniku tej mutacji następuje zmiana koloru z zielonego na niebieski.

U nimf mutacja niebieska nazywa się białogłowa.

W locus niebieskim doszło do większej liczby mutacji co doprowadziło do powstanie więcej niż jednego allelu genu normalnego ubarwienia. Do niedawna znano u nimf dwa allele z tego locus: niebieski (mutacja białogłowa) i paraniebieski (mutacja bladogłowa). Aktualnie wiemy już o kolejnym allelu.

Allele w locus niebieskim:

  • białogłowa (mutacja niebieska)
  • bladogłowa (mutacja paraniebieska aqua)
  • kremowogłowa (mutacja paraniebieska turkusowa)

W mutacji białogłowej jest całkowicie zablokowana synteza psitakofulwiny (całkowity brak koloru żółtego i pomarańczowego). W mutacji bladogłowej następuje ok. 50% redukcja syntezy psitakofulwiny (żółty i pomarańczowy są o połowę bledsze). W mutacji kremowogłowej następuje redukcja psitakofulwiny o ok. 80% (żółty i pomarańczowy są bardzo blade). Papuga jest w zasadzie prawie cała biała z bladym żółtawym na głowie i lekko widoczną plama policzkową.

Generalnie mutacja ta dziedziczy się recesywnie czyli wszystkie allele są recesywne w stosunku do allelu naturalnego ubarwienia. Pomiędzy sobą jednak allele zmutowane wykazują różną dominację. Ponieważ jest to mutacja autosomalna, obie płcie mogą mieć po dwa allele w tym locus. Mogą to być dwa takie same allele - wtedy mamy konkretną mutację. Może jednak zdarzyć się taka sytuacja, w której allele będą różne. To jaką papugę wtedy zobaczymy (jakie będą kolory) będzie zależało właśnie od wzajemnych relacji między allelemi.

Relacje pomiędzy tymi mutacjami wyglądają tak: bladogłowa>kremowogłowa>bialogłowa

Papuga mająca allel białogłowej i bladogłowej będzie wyglądała bardziej jak bladogłowa. Papuga mająca jeden allel białogłowej i jeden kremowogłowej będzie miała bardzo słabo widoczny kolor, ale nie będzie czysto biała na głowie. Papuga mająca jeden allel bladogłowej i jeden krewmowogłowej będzie jaśniejsza od bladogłowej, ale ciemniejsza od kremowogłowej.

Na razie wiedza o tych mutacjach i wszelkich zależnościach pomiędzy nimi jest bardzo ograniczona. Być może w przyszłości okaże się, że sprawa jest bardziej skomplikowana niż przedstawiłam w tym krótkim artykule, podobnie jak bardziej jest skomplikowana sytuacja z mutacjami niebieskimi i paraniebieskimi u papużek falistych.

 

 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2000-2014 Cockatiel czyli Nimfa