Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Pierwsza pomoc: biegunka



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zdiagnozowanie biegunki. Bardzo często bowiem mamy do czynienia z wodnistymi odchodami a nie biegunką - różnice zostały opisane w artykule "Diagnozowanie chorób na podstawie odchodów".

Biegunka może być objawem różnych chorób, z których większość musi być leczona pod kierunkiem lekarza (konieczne podawanie antybiotyków). Często jednak biegunki są wynikiem lekkiego zatrucia pokarmowego. Takie możemy leczyć sami. Jeśli jednak biegunka nie ustępuje w ciągu dnia, a najwyżej dwóch, koniecznie należy udać się do lekarza.

Postępowanie

Jak w przypadku większości chorób należy papudze zapewnić ciepło i spokój. Jeśli dogrzewamy papugę lampką należy uważać aby nie przegrzać (nie należy grzać do wyższej temperatury niż 30 stopni) papugi, ptak musi też mieć stały dostęp do wody. Możemy podać węgiel leczniczy (taki jak dla ludzi kupowany w aptekach - nie może to być preparat w kapsułkach zawierający jakieś dodatki!) w ilości ok. 1/4 tabletki. Węgiel najlepiej podać z ręki (w przypadku oswojonych papug) lub pokruszony. Czasem można spotkać rady aby do węgla dodać wodę i zrobić z tego papkę, którą następnie należy podać papudze do dzioba. Nie jest to jednak konieczne jeśli papuga sama zje suchy węgiel, nie ma w takim przypadku sensu stresowanie jej przez podawanie leku do dzioba. Podanie węgla jest szczególnie przydatne jeśli zostanie on podany natychmiast po zjedzeniu czegoś szkodliwego. Zadaniem węgla jest bowiem wyciagnięcie z organizmu wszelkich toksyn. Kolejne kawałki tabletki można podawać co parę godzin. Węgla nie należy podawać dłużej niż trzy, najwyżej cztery dni ponieważ oprócz toksyn wyciąga on z organizmu wszelkie konieczne substancje. Zjedzenie przez papugę węgla zmieni kolor odchodów na czarny! Zamiast węgla można podać także inne substancje adsorbujące, np. glinkę leczniczą. Węgiel jest jednak najłatwiej dostępnym środkiem.

Jakiś czas po podaniu węgla należy zamienić wodę na herbatkę rumiankową (zaparzoną tak jak dla ludzi i później rozcieńczoną 1:1).

Należy odstawić wszystkie owoce i warzywa. Jeśli ktoś podaje piasek lub żwirek to należy go zabrać z klatki.

Do jedzenia należy podawać: suche ziarno (najlepsze jest proso senegalskie), ugotowany (w wodzie bez soli) ryż lub makaron, gotowane płatki owsiane.

Biegunka spowodowana spożyciem złej jakości pokarmu przechodzi w ciągu jednego dnia. Jeśli nie przejdzie to znaczy, że przyczyna jest poważniejsza i należy się udać do lekarza.

Rada z ksiązki doktora G. A. Gallerstein "The Complete Bird Owners Handbook": w celu złagodzenia stanu zapalnego jelit należy podać Pepto-Bismol (doustnie):

  • papużki faliste - 6 kropli co 4 godziny
  • nimfy - 10 kropli co 4 godziny
  • amazonki - 20 kropli co 4 godziny
  • duże kakadu i ary - 30 kropli co 4 godziny.

Muszę tu jednak od razu dodać, że w jakiejś innej publikacji spotkałam się ze znacznie niższymi dawkami.

Niebezpieczeństwa

Biegunka może spowodować zmniejszenie się w organizmie zasobów sodu, najczęściej kolejnym następstwem będzie utrata wagi związana z odwodnieniem.


Artykuł pochodzi z serwisu Cockatiel czyli Nimfa, ukazał się w 2004 roku.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!