Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Pierwsza pomoc: dogrzewanie chorej papugi



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Chore ptaki bardzo szybko tracą ciepło, nie są w stanie równocześnie walczyć z chorobą i utrzymywać ciepła. Jest to za duży wydatek energetyczny dla organizmu. Dlatego chorą papugę trzeba dogrzewać.

"Odpowiednia temperatura powinna wynosić 28–30°C. Temperaturę taką można osiągnąć na dwa sposoby: poprzez ustawienie obok klatki lampki lub przez postawienie klatki na poduszce elektrycznej. Najlepsze do tego celu są specjalne porcelanowe żarówki, które grzeją, ale nie dają światła. Polecane na ogół promienniki świecą czerwonym światłem, które może pogłębiać stres u chorej papugi. Jeśli nie dysponujemy porcelanowymi żarówkami, można zastosować żarówki mleczne, najlepiej zielone – zielony kolor ma uspakajające działanie. W przypadku innych żarówek należy pomiędzy żarówkę i klatkę wstawić zasłonkę, choćby z kartki papieru. Należy przy tym bardzo uważać, żeby żarówka nie była za blisko kartki i nie spowodowała jej zapalenia. Lampkę ustawiamy z jednej strony klatki, tak aby papuga mogła przejść na jej drugi koniec, gdzie będzie chłodniej. Podobnie umieszczamy poduszkę elektryczną – pod jedną połową klatki. Podczas dogrzewania papugi konieczne jest zamontowanie termometru, dzięki któremu będziemy mogli stale kontrolować temperaturę. Temperaturę zwiększa się lub zmniejsza odpowiednio przysuwając i odsuwając lampkę od klatki. Pamiętajmy też, aby żaden kabel nie był dostępny dla dzioba papugi. Należy też obserwować papugę: jeśli znacznie dyszeć, odsuwać skrzydła od ciała, wyciągać szyję, będzie to znaczyło, że jest jej za ciepło – należy wtedy zmniejszyć temperaturę.

W przypadku duszności oraz podejrzenia urazów głowy dogrzewanie może być prowadzone tylko pod ścisłą kontrolą i na zalecenie lekarza weterynarii.

Dogrzewając papugę, należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza, która powinna wynosić ok. 70%. Najprostszym sposobem jest ustawienie koło klatki miski z wodą. Jeśli podniesiemy temperaturę i nie zapewnimy odpowiednio wysokiej wilgotności, może bardzo szybko dojść do niebezpiecznego odwodnienia organizmu papugi. Nie należy owijać klatki folią w celu zapewnienia wilgotności! Można najwyżej część klatki przykryć przewiewnym materiałem, np. ręcznikiem, trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu dobrej wentylacji. Jeśli papuga nadal je, i chętnie je owoce, należy ich podawać jak najwięcej (chyba że nie można ze względów leczniczych) – owoce zapewnią papudze dodatkową wodę."

[fragment z ksiązki: J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"]


Artykuł pochodzi z serwisu Cockatiel czyli Nimfa, ukazał się w 2006 roku.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!