Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Pierwsza pomoc: duszności i problemy z oddychaniemUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Przyczyn duszności i trudności z oddychaniem może być wiele. Mogą to być przewlekłe choroby układu oddechowego (np. aspergiloza, wszelkie infekcje), a ponieważ jama ciała ptaka jest mała, to wszelkie zmiany, zwłaszcza w obrębie jamy brzusznej (nowotwory, zaleganie jaja) mogą powodować zmniejszenie miejsca dla płuc i worków powietrznych, co w konsekwencji także powoduje problemy z oddychaniem.

Jednym z charakterystycznych objawów problemów z oddychaniem jest wiszenie papugi na dziobie na ściance klatki. Pozycja taka powoduje ułatwienie oddychania. Oczywiście nie zawsze jak zobaczymy papugę wisząca na dziobie należy podejrzewać chorobę, ale jeśli takie zachowanie się powtarza to trzeba to brać po uwagę.

Nagłe duszności mogą być spowodowane dostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych, tlenkiem węgla lub innymi trującymi oparami i gazami. Jedynym, co w takiej sytuacji można zrobić samemu, jest natychmiastowe wyniesienie papugi na świeże powietrze (zimą należy uważać na możliwość przeziębienia). W przypadku dostania się ciała obcego do układu oddechowego konieczna jest natychmiastowa interwencja specjalisty.


Artykuł pochodzi z serwisu Cockatiel czyli Nimfa, ukazał się w 2005 roku.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!