Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Pierwsza pomoc: spadanie z żerdziUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Dorosłe ptaki najczęściej nie mają problemów z utrzymaniem się na żerdzi, przypadki spadania są zupełnie wyjątkowe. Tak więc jeśli dorosła papuga spada z żerdzi należy się liczyć z poważnymi (a nawet bardzo poważnymi) problemami ze zdrowiem.  Młode ptaki często mogą po prostu nie umieć jeszcze siedzieć na żerdzi (ale i u nich spadanie z żerdzi może mieć podłoże chorobowe).

Przede wszystkim

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest sprawdzenie czy żerdzie są stabilne i dobrze zamocowane oraz czy nie są za cienkie lub za śliskie (niektóre drzewa po wyschnięciu stają się bardzo śliskie, np. leszczyna).

Jeśli wszystkie żerdzie są stabilne i wygodne należy sprawdzić czy papuga nie ma ran na nogach.

Jeśli nie, należy dokładnie obserwować ptaka i skontaktować się z weterynarzem. Ważne będzie poinformowanie lekarza czy papuga ma także w innych sytuacjach problemy z zachowaniem równowagi, czy spada z żerdzi w dzień i w nocy, czy tylko w nocy.

Co możemy zrobić

Jeśli przypadki spadania są częste to należy obniżyć żerdzie, wyścielić dno czymś miękkim oraz zabrać wszystko co mogłoby spowodować zranienie ptaka. Na noc należy zostawiać małą zaświeconą lampkę.

Do jedzenia należy podać jakiś wysokoenergetyczny pokarm, można rozpuścić trochę glukozy w wodzie do picia (ale nie należy przekraczać 15%).


Artykuł pochodzi z serwisu Cockatiel czyli Nimfa, ukazał się w 2004 roku.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!