Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Pierwsza pomoc: uderzenia w głowęUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

W czasie lotów po mieszkaniu papuga może w coś wlecieć i uderzyć się w głowę. Największym problemem są szyby (dlatego zawsze powinny być przesłonięte firanką); papuga nie widzi czystej szyby, a nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Wystraszona czymś papuga może w panice wpaść na ścianę lub jakikolwiek sprzęt w domu. Młode, uczące się latać papugi, też mogą w coś uderzyć.

Co zrobić

Papugę należy przenieść w zacienione i spokojne miejsce. Jeśli jest w stanie siedzieć na żerdzi to dobrze jej posadzić ją na najniższej żerdzi, jak nie to należy dno klatki wyścielić miękkim ręcznikiem (frotowym albo kilkoma warstwami papierowych). Po takim urazie nie należy papugi dogrzewać. Nie należy też papugi poić i karmić. Dopiero po jakimś czasie (ok. pół godziny) można podać kilka kropli wody lub Urosanu (nawet lepiej).

Rokowania

Jeśli ptak przeżyje pierwszy kwadrans po wypadku to są szanse, że wyzdrowieje. W przypadku lekkich urazów stan poprawia się w ciągu godzin, jeśli jednak urazy są poważniejsze, to czas ten wydłuża się do dni, a nawet tygodni.


Artykuł pochodzi z serwisu Cockatiel czyli Nimfa, ukazał się w 2005 roku.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!