Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Występowanie zakażeń wirusowych u papug w PolscePodczas targów zoologicznych we Wrocławiu doktor Piasecki wygłosił odczyt na temat najpowszechniejszych chorób wirusowych u papug i występowania tych chorób w Polsce. Poniżej przedstawię najważniejsze wnioski z tego odczytu.

Dr Piasecki omówił dwie grupy wirusów: Cirkowirusy i Polyomawirusy oraz chorobę neuropatyczne rozszerzenie żołądka, która ma nieznaną dotąd etiologię, prawie na pewno jednak ma ona związek z wirusami.

Cirkowirusy

Jeden z Cirkowirusów powoduje chorobę dzioba i piór u papug (PBFD). Choroba ta atakuje głównie młode ptaki i kończy się ich śmiercią. Wirus uszkadza bowiem narządy limfatyczne co powoduje obniżenie odporności. U starszych papug objawem zakażenia są problemy z piórami. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z chorymi ptakami lub kurzem wraz z którym roznoszą się wirusy, dlatego wirusa można przynieść do domu na ubraniu po wizycie w pomieszczeniach hodowlanych lub w sklepie zoologicznym. Wirus ten jest dość odporny na warunki środowiskowe.

Cirkowirus w Polsce

Dr Piasecki zbadał 225 papug  z 33 gatunków (głownie duże papugi, w tym większa liczba żako). DNA wirusa wykryto u 47 papug, co stanowi ok. 21%. Najwięcej, bo ponad 70% zarażonych papug znalazło się w hodowlach liczących ponad 10 papug (hodowle te pochodzą z obszaru całej Polski). Najmniej, bo trochę ponad 10% zarażonych papug, pochodziło z domów gdzie trzyma się jedną do trzech papug.

Polyomawirusy

Najbardziej znaną chorobą powodowaną przez jeden z tych wirusów jest francuskie pierzenie papużek falistych. U dużych papug wirus ten wywołuje chorobę polyo.

Polyomawirus w Polsce

Spośród przebadanych 225 papug, wirusa odkryto u 27, czyli u 12% przebadanych papug. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że wśród tych 225 papug były tylko pojedyncze papużki faliste.

Neuropatyczne rozszerzenie żołądka

Jest to choroba o niewyjaśnionej dotąd etiologii. Przyjmuje się, ze powoduje ją jakiś wirus. Choroba ta uszkadza zwoje nerwowe, powoduje atonię żołądka gruczołowego. Objawy kliniczne są dość zróżnicowane, głownie jest to chudnięcie ptaka przy zachowanym apetycie oraz niestrawione ziarna pojawiające sie w odchodach.

Odczyt odbył się 16 września 2007 roku we Wrocławiu.

WNIOSKI

Z odczytu płyną dość smutne wnioski. Okazuje się bowiem, że kupując papugę mamy bardzo dużą szansę natrafić na chorą lub choćby na nosiciela wirusa. Zwłaszcza  w większych hodowlach znajduje się dużo chorych papug. W związku z tym radzę wszystkim aby kupowali papugi (chodzi zwłaszcza o duże papugi, a szczególnie żako) tylko i wyłącznie po wykazaniu przez hodowcę, że zarówno papuga nie jest nosicielem wirusa jak i jego hodowla jest wolna od wirusa. Chodzi głownie o wirusa PBFD. Lepiej wydać kilkadziesiąt złotych więcej na badanie niż za parę miesięcy przezywać tragedię.

Jeśli chodzi o papużki faliste to dobrze byłoby mieć pewność, że hodowla jest wolna od wirusa francuskiego pierzenia.
    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2007 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!