Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Rozpoznawanie wieku u papużki falistej - Justyna ŻukowskaU większości mutacji papużek falistych dość łatwo rozpoznać młodą papużkę, jednak z powodu dużej rozmaitości mutacji może to być utrudnione. U papużek, które osiągnęły swój dorosły wygląd (czyli maksymalnie około roku lub trochę ponad rok) wiek jest już niemożliwy do określenia.


młodziutka papużka, u której widać w zasadzie wszystkie cechy młodej papugi
(zdjęcie z Albumu - wesola_oska)

Falki

U młodej papużki falki są na całej głowie, aż do woskówki. Utrzymują się one do pierwszego pierzenia, które może się rozpocząć w 3 lub 4 miesiącu życia papużki (indywidualne różnice mogą mogą być dość duże, nawet więcej niż miesiąc).

Nie dotyczy to mutacji, w której w ogóle nie ma widocznego rysunku falek. U szeków może się zdarzyć, że łatka eliminująca melaninę akurat obejmuje główkę – wtedy na główce nie będzie falek nawet u piskląt. Ale jeśli szek ma falki na czole, to straci je podczas pierwszego pierzenia, tak jak mutacje z normalnymi falkami. Z kolei w mutacjach melanistycznych falki na całej główce mogą się utrzymywać przez całe życie.


u papużki po lewej widać falki nad woskówką
(zdjęcie z Albumu - Dudek)

Piórka na łebku

Przed pierwszym pierzeniem papużka ma wyraźnie mniejsze piórka na łebku. Sprawia to wrażenie, jakby ptaszek był wiecznie „przylizany”. Wyraźnie to widać, jak ptaszek podczas świergolenia albo podczas relaksu stawia te piórka. Mimo indywidualnych różnic długości piórek na główce u dorosłych papużek jest to najbardziej uniwersalna reguła i nie zależy od mutacji.


pierwsze pierzenie - znikają fale na łebku
(zdjęcie z Albumu - mufi)

Ogonek

Przed pierwszym pierzeniem papużka ma krótszy ogonek.

Różnica u tej samej papużki może być bardzo duża, nawet kilkucentymetrowa, ale równie duże są różnice między dorosłymi papużkami falistymi, więc nie można tego traktować jako samodzielnego wyznacznika wieku.

Ciemny dzióbek

U bardzo młodych papużek, do ok. 2 miesiąca, dziób jest wyraźnie ciemniejszy niż u dorosłych.

Nie dotyczy to mutacji, które eliminują lub rozjaśniają melaninę na całym ciele papużki lub w części obejmującej akurat dziób. U mutacji nierozjaśniających i nieeliminujących melaniny moment rozjaśnienia się dzioba może być w dość dużym stopniu zróżnicowany indywidualnie.

Oczy

U młodych papużek falistych tęczówki są czarne, przez co oczka wyglądają jak duże ciemne paciorki. U dorosłych tęczówki są białe bądź jasnoszare. Moment jaśnienia tęczówki jest zróżnicowany indywidualnie, może się rozpocząć już ok. 4 miesiąca, a może później niż w 6. Tęczówka jaśnieje stopniowo, przechodząc przez różne fazy szarości, proces ten może się skończyć w 8–9 miesiącu, a może powyżej roku.

Nie dotyczy to lutino, u których przez całe życie oczy pozostają czerwone, oraz mutacji, w których całe życie oczy pozostają czarne. Pierwotnie było tak u duńskich szeków i tzw. czystych (skrzyżowanie duńskiego szeka z szekiem australijskim), ale wszystko wskazuje na to, ze obecnie cecha ta może dziedziczyć się niezależnie.


po prawej dorosły samiec, po lewej młody samiec
(zdjęcie z Albumu ja_Marusia)

Woskówka

U młodych papużek nie do końca wybarwiona jest woskówka. Najwyraźniejszym tego przejawem są pozostałości koloru różowego, a w przypadku samców – fioletowego na woskówce. Moment ostatecznego wybarwienia się woskówki jest dość zróżnicowany, można przyjąć, że u półrocznego samca samca woskówka powinna być już zdecydowanie niebieska. U samiczek ten proces może trwać dłużej (czyli półroczna samiczka, mimo dorosłego upierzenia, może jeszcze mieć „niewyraźną” woskówkę z różowymi fragmentami). Por. artykuł o rozróżnianiu płci u papużek falistych.

Nie dotyczy to lutino i szeków, u których łatka eliminująca melaninę obejmuje akurat woskówkę. Pewne różnice mogą też wystąpić w mutacjach częściowo rozjaśniających melaninę w woskówce.

Budowa ciała

Młode papużki są mniejsze, bardziej krępe, wyraźnie krótsze, w porównaniu z dorosłymi sprawiają wrażenie kuleczek. Z czasem się „wydłużają”, ponadto odrastają im dłuższe ogonki i wyrastają dłuższe piórka na głowie, co dodatkowo wzmacnia efekt. Jednak tu również należy pamiętać, że indywidualne różnice w budowie dorosłych papużek falistych są większe niż generalne różnice między młodymi a dorosłymi falistymi.


młodziutka, nieusamodzielniona jeszcze papużka
(zdjęcie z Albumu - wesola_oska)

Nogi i dziób

Generalnie u młodych papużek nogi i dziób są gładsze, z wiekiem stają się bardziej matowe i chropowate, jednak w większym stopniu niż od wieku zależy to od żywienia i warunków wzrostu danej papużki, więc nie można tego traktować jako samodzielnego wyznacznika wieku.

Zachowanie

Można spotkać się z informacją, że młode faliste są bardziej ruchliwe, bardziej ciekawskie, bardziej skłonne do poznawania nowych rzeczy niż starsze. Jednak są to cechy charakteru na tyle indywidualne, że nie można ich traktować jako wyznacznika wieku papużki. Zasadniczo też młodziutka falista łatwiej się oswaja niż starsza, ale nie można tego traktować jako reguły, ponieważ równie dobrze możemy trafić na bardzo ufną dorosłą papugę po przejściach lub dziką i znerwicowaną młodziutką falistą.

    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                     design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2007 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!