Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Jesienne jadalne owoce: irga (Cotoneaster Medik.)



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie gdziekolwiek w Internecie (na swoich stronach, na forach, facebooku, blogach, Chomiku itd.), w całości lub we fragmentach, jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Informacje ogólne

Jest to rodzaj roślin z rodziny różowatych. W zależności od systematyki wyróżnia się od kilkudziesięciu do ponad 250 gatunków występujących w całej Eurazji. W Polsce rośnie dziko kilka gatunków, kilka zostało introdukowanych, a bardzo wiele jest uprawianych jako rośliny ozdobne.

 

irga

Są to krzewy, często niewielkie płożące lub niewielkie drzewka. Wśród irg są zarówno odmiany zimozielone, jak i tracące liście na zimę, a także takie, których liście z nadejściem chłodów przebarwiają się.

Owoce przypominają miniaturowe jabłka, ich wielkość i kolor zależy od gatunku. Kolor może być od pomarańczowego, poprzez czerwony (większość
gatunków) do czarnego.

irga

Dostępność

Owoce można zbierać od września do listopada w zależności od gatunku, bo różne gatunki owocują w różnym czasie. Rodzime ptaki zjadają owoce irgi także w grudniu i styczniu po przemrożeniu. W niektórych lokalizacjach obserwuje się dzikie ptaki jedzące owoce irgi nawet w lipcu, jeśli te do tego czasu się zachowały.

Zawartość składników odżywczych

Irga jest używana w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Wykorzystywane jest jej działanie m.in. przeciwutleniające i przeciwzapalne, a także ochronne na wątrobę. Owoce irgi stosowane są też w niektórych rejonach w kuchni jako substancja żelująca i barwnik.

Zawartość składników odżywczych i leczniczych zleży w dużej mierze od gatunku i odmiany.

Jednymi z najcenniejszych składników są flawonoidy oraz proantocyjanidy. Poza nimi irga zawiera triterpeny, sterole, kwasy tłuszczowe (najwięcej zawiera kwasu linolowego), olejki eteryczne, cukry. Z witamin owoce zawierają niewielkie ilości karotenoidów (m.in. prowitamina A), tokoferole (wit. E) i witaminę C.

Problemy i wątpliwości

Cała roślina zawiera pewne ilości glikozydów cyjanogennych (przede wszystkim amigdalinę i prunazynę), których większe ilości znajdują się w liściach, a bardzo niewielkie w owocach, w których ilość glikozydów cyjanogennych dodatkowo spada wraz z wiekiem owoców.

irga

Według mnie nie powinno się podawać irgi w dużych ilościach i przez cały rok. Najlepiej traktować ją jako sezonowy dodatek do diety papug. Zjedzenie większej ilości owoców na raz może spowodować biegunkę i wymioty.

Czy podawać całe gałęzie z liśćmi? Prawdopodobnie można podawać całą roślinę (na wiosnę także kwiaty). W jednej z książek o papugach zalecane jest także podawanie pąków irgi.

Dodatkowe uwagi

W popularnych książkach i artykułach irga rzadko jest wymieniana jako roślina jadalna dla papug. Z obserwacji dzikich papug wiadomo, że jest przez nie jadana, zarówno jagody, jak i nasiona. Papugi żywiące się owocami irgi obserwowano w Stanach Zjednoczonych (np. naturalizowane konury w San Francisco), ale przede wszystkim w Australii. W literaturze wymieniane są kee, barwnice, szkarłatki i rozelle jako papugi, które w naturze żywią się też irgą, która jest często wymieniana jako roślina przyciągająca do ogrodów dzikie ptaki.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2022 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!