Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Reakcja nadwrażliwości na puder (alergiczna)UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie gdziekolwiek w Internecie (na swoich stronach, na forach, facebooku, blogach, Chomiku itd.), w całości lub we fragmentach, jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Jest to reakcja ALERGICZNA na alergeny znajdujące się w pudrze pudrujących papug.

Występuje u ar oraz czasem u zbliżonych do nich gatunków, np. konur. Szczególnie podatne są ararauny.

Etiologia

Puder pudrujących papug (kakadu, w tym nimfy oraz żako) zawiera alergeny, które po dostaniu się do płuc ar wywołują stan zapalny. Nie chodzi tu więc o sam pył i pylicę, ale o reakcję alergiczną. Sam pył też może być problemem, ale nie wywołuje tej choroby.

Przypuszcza się, że taką samą reakcję mogą wywołać też inne alergeny w powietrzu, ale jak dotąd nie ma wyizolowano konkretnych substancji.

Choroba może się ujawnić dopiero po jakimś czasie, nie występuje też u wszystkich ar.

nadwrazliwosc na puder

Objawy

Objawy są niespecyficzne. Są to wszelkie objawy związane z układem oddechowym: duszności, przyspieszony oddech, oddychanie z otwartym dziobem, szybkie męczenie się i niewydolność oddechowa po wysiłku. Może pojawić się też kichanie zarówno na sucho, jak i na mokro. Na białej skórze policzków ar mogą pojawić się różowe plamki.

Objawy pojawiają się okresowo.

Po jakimś czasie choroba powoduje nieodwracalne zmiany w płucach.

Do choroby mogą dołączyć wtórne infekcje bakteryjne i grzybicze co może zmienić widoczne objawy.

Diagnoza

Diagnoza jest bardzo trudna, wymaga badań krwi, prześwietlenia, a czasem nawet biopsji płuc. Na pewno wskazaniem są objawy w sytuacji trzymania ary w towarzystwie pudrującej papugi.

Diagnoza różnicowa

Takie same objawy mogą dawać wszystkie choroby układu oddechowego, a także np. choroby układu krążenia oraz wszystkie przebiegające z oddziaływaniem na układ oddechowy.

Leczenie

Nie ma leczenia. Podaje się jedynie środki łagodzące stan zapalny oraz tlen. W wielu przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Często choroba kończy się śmiercią.

Jeśli choroba zostanie zauważona bardzo szybko (zanim dojdzie do zmian w płucach) i ara zostanie oddzielona od pudru, możliwe jest wyzdrowienie.

Zapobieganie

Jedyną metodą zapobiegnięcia chorobie jest nie trzymanie pudrujących papug razem z arami, zwłaszcza w jednym pomieszczeniu.

Niektórzy radzą używanie oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA. Oczyszczacz powinien stać przy klatce pudrującej papugi. Oczywiście wszelkie filtry zmniejszają ilość alergenu w powietrzu, nie eliminują go jednak całkowicie. Zdarzają się przypadki zachorowania ar, które były trzymane w innym pokoju niż kakadu.

     Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2018 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!