Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Afrykanki w domuZakup papugi

Decydując się na afrykankę musimy nabyć ptaka młodego, najlepiej samodzielne pisklę, które szybko się oswoi. Jednak idealnym wyjściem jest kupno pisklęcia, które było odpowiednio socjalizowane, czyli już w budce lęgowej przyzwyczajane do widoku człowieka lub nawet ręcznie dokarmiane. Taki ptak będzie cudownym przyjacielem i dobrym materiałem na gadułę, bo afrykanki przejawiają dość duże zdolności do powtarzania słów. Młode papużki można rozpoznać po ciemnych, prawie jednolicie czarnych oczach, w których z wiekiem wyodrębnia się, w zależności od gatunku, żółta lub pomarańczowo-czerwona tęczówka. Również stan dzioba może nam dostarczyć informacji o wieku ptaka. U zdrowych, młodych papug, będzie on gładki i lśniący, bez deformacji i złuszczeń.

Afrykanki to długowieczne papugi, w odpowiednich warunkach mogą dożyć trzydziestu lat, a że są raczej odpornymi ptakami, to każdy, kto decyduje się na zakup tej papugi powinien zdawać sobie sprawę, że bierze na siebie odpowiedzialność na długie lata.

afr

Klatka

Klatka dla afrykanki nie musi być bardzo duża, ale powinna spełniać pewne warunki. Wykluczone są klatki wykończone elementami drewnianymi, które, niestety, zostaną zniszczone. Poza tym w klatce powinno też znaleźć się miejsce dla kilku zabawek, którymi papuga będzie się często bawić.

Klatka powinna być wyposażona w odpowiednie żerdki z nieokorowanego, bezpiecznego drewna, najlepiej różnej średnicy.

Dobrze jest też zabezpieczyć drzwiczki klatki np. małą kłódką, bowiem afrykanka - papuga zdolna i zmyślna - wcześniej czy później nauczy się sama otwierać klatkę, a niekontrolowane wycieczki mogą się skończyć dla ptaka fatalnie.

Nawet dość duża klatka nie zapewni papudze minimum ruchu, dlatego ptaki powinny być regularnie wypuszczane, a najlepiej gdy klatka posłuży tylko za sypialnię i miejsce pobytu ptaka na czas naszej nieobecności w domu.

Zabawki

Afrykanki to bardzo inteligentne, nie znoszące bezczynności papugi. Ich pomysłowość w doborze zabaw jest zadziwiająca i niejednokrotnie kłopotliwa, więc jeśli nie chcemy aby nasze meble straciły na atrakcyjności, powinniśmy zapewnić ptakom możliwość "wyżycia się" na zabawkach. Najlepsze będą wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: drewno, karton, skóra itp.

afr

afr
niektóre zabawki mogą być niebezpieczne - nie należy ich zostawiać w klatce

Papugi z pewnością będą się dobrze bawić na wszelkiego rodzaju konstrukcjach, gdzie będą mogły zwisać głową w dół, wspinać się i huśtać. Doskonałymi zabawkami będą też rzemienie, które ptaki będą z lubością rozplątywać i rozwiązywać zrobione na nich supełki. Także tekturowe pudełeczka oraz rolki po ręcznikach kuchennych i papierze toaletowym będą przenoszone z miejsca na miejsce i pracowicie niszczone. Poza tym, ptaki do zabawy mogą wykorzystać dosłownie wszystko. Zasada jest taka, że im więcej różnorodnych zabawek, tym bezpieczniejsze nasze sprzęty domowe.

afr

afr

Więcej na temat żerdzi, klatek, podłoży i zabawek

Loty po pokoju

Afrykanki nie latają tak chętnie i często jak inne papugi (np. aleksandretty czy rozelle), niemniej jednak powinny mieć możliwość rozprostowania skrzydeł, co jest niezbędne do utrzymania tych ptaków w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Przetrzymywanie papugi wyłącznie w klatce lub podcinanie lotek może prowadzić do osłabienia pewnych grup mięśni odpowiedzialnych za latanie, a także do tycia i w konsekwencji otłuszczenia ważnych narządów wewnętrznych, co zwykle kończy się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Bezpieczeństwo

Poza typowymi zasadami zachowania bezpieczeństwa, które dotyczą wszystkich ptaków trzymanych w domu, należy przede wszystkim wspomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu przewodów elektrycznych, bowiem afrykanki, jakkolwiek rzadko spacerują po podłodze, mają silne skłonności do skubania i obgryzania praktycznie wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu dzioba. Powinniśmy też wyrobić w sobie nawyk chowania co cenniejszych przedmiotów, ale to już bardziej z uwagi na ich ochronę przed papugą.

O innych niebezpieczeństwach, wspólnych dla wszystkich papug, o szkodliwych roślinach oraz o tym jak przygotować pokój do lotów - TUTAJ

Żywienie

Podstawą diety są mieszanki ziaren dla średnich i dużych papug, ale że afrykanki bez zbytnich oporów próbują nowych pokarmów, to powinniśmy wzbogacić ich dietę o owoce, warzywa, granulaty, gotowane bez soli makarony, kasze, ziarna zbóż, rośliny strączkowe itp. Absolutnie niezbędna jest sepia lub jakieś inne źródło wapnia i minerałów, i to nawet wtedy, gdy odnosimy wrażenie, że nasza papuga się tym nie interesuje. Równie ważne jest dostarczanie świeżych gałązek, które bardzo chętnie będą obgryzane. Z moich doświadczeń z afrykankami senegalskimi wynika, że przysmakiem papug są gruszki, brokuły, świeży lub mrożony zielony groszek i gotowany brązowy ryż.

afr
afrykanki lubią też proso senegalskie

UWAGA: Nie poleca się orzeszków ziemnych, choć są bardzo lubiane przez afrykanki, ze względu na możliwość zarażenia aspergillusem!

Więcej na temat żywienia papug

Higiena

Wiadomo, że należy zachować daleko idącą czystość w klatce. Regularnie myć karmidła i poidełka, żerdki i zabawki. Również kuweta klatki powinna być często myta i wyparzana wrzątkiem.

Afrykanki powinny mieć do dyspozycji kąpielisko, ponieważ kąpią się często i chętnie. Jeśli tego nie robią, to możemy je zachęcić poprzez spryskiwanie zwykłym zraszaczem przeznaczonym dla roślin doniczkowych, co z pewnością polubią.

(na podstawie różnych źródeł i doświadczeń własnych) Markus

Artykuł pochodzi ze stron Papuzi Portal (2003)

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze Strony Micky'ego - wspaniałej afrykanki senegalskiej    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialnośća>         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
CoCopyright 2000-2010 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!