Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Cykoria podróżnik dla papug



 Dzisiaj chciałabym przedstawić rzadszą, ale na ogół lubianą przez papugi roślinę – cykorię podróżnik. Jest to dość wysoka (dorasta nawet do 150 cm) bylina, którą można spotkać na nieużytkach, przydrożach, żwirowiskach, wysypiskach, łąkach i polach. Dolne liście są klapowane i wcinane, a górne lancetowate, pędy są sztywne i rozgałęzione, kwiaty jasnoniebieskie. Ciekawostką jest to, że kwiaty otwierają się tylko przed południem, po południu są zamknięte. Spotkać ją można od czerwca do jesieni. Najbardziej wartościowe pod względem jadalności są młode pąki, liście i korzenie.

cykoria
(zdjęcie Paulina Szajek)

Cykoria podróżnik zawiera żelazo, wapń, miedź, lipidy, białka, aminokwasy, sole mineralne i niektóre witaminy. Jest więc na pewno ciekawym i pożytecznym urozmaiceniem papuziej diety. Znam osoby, których papugi przepadają za cykorią, mimo że roślina ma raczej gorzki smak. A może właśnie to papugom odpowiada.

cykoria
(zdjęcie Paulina Szajek)

Ptakom można podawać całe rośliny, razem z korzeniami, a także nasiona (dojrzałe i nie w pełni dojrzałe). Liście z wiekiem gorzknieją. Najlepsze są młode, jeszcze zanim roślina zacznie kwitnąć, podobnie jak w przypadku mniszka. Myślę, że najlepszym sposobem jest podawanie papugom całych roślin w różnej fazie dojrzałości. Można podawać młode rośliny, z których najsmaczniejsze będą młode liście. W przypadku starszych roślin można podawać same pędy, bez liści; najpierw kwiaty, a później nasiona. Nie spotkałam się z informacją, żeby starsze, gorzkie liście miały być szkodliwe (co czasem można spotkać w odniesieniu do mniszka), więc sądzę, że jeśli papugom będą takie smakowały, to i starsze rośliny można podawać w całości. Podając całe rośliny we flakonach, trzeba pilnować, żeby papuga nie miała dostępu do wody. Z jednej strony woda spod kwiatków nie nadaje się dla papugi, a z drugiej pełny wody flakon jest śmiertelną pułapką dla ciekawskiego ptaka. Cykoria jest jednak dość trwałą rośliną, nie więdnie prawie natychmiast, jak na przykład gwiazdnica, więc można też podawać ją w formie bukietów przywiązanych do prętów klatki lub woliery.

cykoria
(zdjęcie Paulina Szajek)

Podobnie jak inne rośliny, które podajemy papugom, tak i cykorię podróżnik możemy wprowadzić do naszej diety. Suszone korzenie cykorii służyły jako substytut kawy, co zostało opisane jeszcze na początku XVIII wieku. Młode liście można dodawać do sałatek, można je też pociąć na kawałki i podsmażyć w oleju. Młode pąki nadają się do marynowania. Korzenie można gotować, jednak mają one dość gorzki smak, więc lepiej najpierw wymoczyć je w wodzie (1-2 godziny). Tak samo można przygotować korzenie, zanim podamy je papudze.

Artykuł ukazał się w Wolierze 4/2009


ATLAS ROŚLIN JADALNYCH DLA PAPUG.




    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2012 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!