Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Gwiazdnica (Stellaria) dla papugGwiazdnica jest rośliną z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Do rodzaju Stellaria zalicza się wiele gatunków, najpopularniejsza jest gwiazdnica pospolita – Stellaria media. Jest to chwast rosnący w zasadzie wszędzie. Ma wątłe leżące, pokładające się lub podnoszące łodygi i naprzeciwległe jajowate, krótko zaostrzone liście. Kwiatki są drobne, białe z szarofioletowymi lub czerwonymi pręcikami. Kwitnie w zasadzie cały rok. Rośliny można znaleźć także w zimie, kiedy nie leży śnieg, a temperatura utrzymuje się powyżej 0 stopni.

gwiazdnica
(zdjęcie z Albumu - Kwerkus)

Gwiazdnica jest od wielu lat najpopularniejszą rośliną stosowaną w hodowlach ptaków. Przez wielu hodowców uznawana jest za najlepszy pokarm podawany w czasie odchowu młodych, a także za najlepszą zieleninę. Myślę, że przyczyną jest jej powszechność, zasięg jej występowania oraz fakt, że jest ona dostępna w zasadzie cały rok, a nie jakieś cudowne jej właściwości. Z substancji odżywczych zawiera pewne ilości potasu, żelaza, wapnia i magnezu oraz prowitaminę A, witaminy B i witaminę C.

gwiazdnica
Młodziutka gwiazdnica wczesną wiosną.
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Ptaki jedzą całe pędy oraz nasiona. Gwiazdnicę można wykopać i posadzić w doniczce (trzeba jednak zrobić to dość szybko, bo bardzo łatwo więdnie). Można także wysiewać w doniczkach. Kiedy papugi zjedzą wystające nad ziemię części roślin, to doniczkę można latem wynieść do ogrodu, a zimą postawić na parapecie, wkrótce roślina wypuści nowe pędy. Zerwane pędy można podawać we flakonach (które muszą być tak zabezpieczone, żeby ptak się w nich nie utopił). Według mnie jednak najlepszym sposobem podawania zerwanych pędów gwiazdnicy jest położenie ich w płaskiej miseczce z wodą, np. w podstawce pod doniczkę. Gwiazdnica bardzo ładnie wtedy rośnie, ptak ma do niej łatwy dostęp i nie ma niebezpieczeństwa, że utopi się we flakonie.

gwiazdnica
Gwiazdnica ma dość zmienny pokrój łodyg i w pewnym zakresie kształt liści.
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Gwiazdnica dla ludzi

W jedzeniu gwiazdnicy możemy towarzyszyć ptakom. Choć odkrycie, że zawiera ona także saponiny, spowodowało, że spożywanie tej rośliny przez ludzi stało się kontrowersyjne, to jednak nadal jest ona polecana np. w podręcznikach survivalowych i niektórych książkach kucharskich. Pędy i liście można jeść jak sałatę, można ją przyrządzać i podawać podobnie jak szpinak. Posiekane pędy dodane do zupy wzbogacą jej smak. Tak więc jak ktoś się nie boi saponin (mydeł), to smacznego!

Artykuł ukazał się w Wolierze 2/2008


ATLAS ROŚLIN JADALNYCH DLA PAPUG.
    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2012 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!