Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Rdesty (Polygonum) dla papug



Najpopularniejszym gatunkiem z rodzaju Polygonum podawanym ptakom w hodowlach jest rdest ptasi (Polygonum aviculare). Jest to roślina o silnie rozgałęzionej, rozścielonej na ziemi łodydze, czasem wzniesionej, z drobnymi, eliptycznymi liśćmi. Kwitnie od czerwca do października; kwiaty są małe, zielono-białe, z różowoczerwonym obrzeżeniem. Rdest ptasi ma bardzo zmienny wygląd (pokrój, kształt i budowę liści), który zależy od miejsca występowania rośliny. Rośnie w zasadzie wszędzie, pamiętajmy jednak, aby nie zbierać go z osiedlowych trawników i miejsc przy ulicach.

rdest
Rdest ptasi
(zdjęcie: Joanna Karocka)

rdesty
różne gatunki rdestów
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Ptaki chętnie jedzą nasiona rdestu, ale możemy dawać papugom całe rośliny, razem z liśćmi i kwiatami. Pędy rdestu można podawać w płaskich miskach z wodą albo we flakonach – trzeba jednak uważać, żeby ptaki nie miały dostępu do wody, zwłaszcza we flakonie, w którym mogą się utopić.

Dla ptaków nadają się też inne gatunki rdestów. Jest ich wiele i są na ogół do siebie podobne.

rdesty
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Na szczególną uwagę zasługuje rdest ostrogorzki (Polygonum hydropiper). Zawiera on dużo garbników, glikozydów flawinowych, olejki eteryczne, a także żelazo. Ma piekący smak podobny do pieprzu. Nasiona można stosować w kuchni jako substytut pieprzu. [Dodane: rdestu tego nie powinno się podawać w większych ilościach, a jedynie jako urozmaicający dodatek.]

Rdest wężownik (Polygonum bistoria) ma dość duże nasiona, nadaje się wiec także dla większych papug. Jest on jednak dużo rzadszy niż rdest ptasi.

Przynajmniej niektóre rdesty zawierają kwas szczawiowy, nie powinno się więc ich podawać w dużych ilościach przez dłuższy czas. Najlepiej stosować jak najbardziej urozmaiconą dietę, w której rdest będzie tylko jedną z wielu podawanych papugom roślin.

rdesty
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Rdesty dla ludzi

Rdesty (poza ostrogorzkim) możemy jeść jako sałatkę. Młode pędy się sieka, doprawia do smaku i podaje. Można je też gotować jak szpinak. Jedną z propozycji wykorzystania rdestu w naszej kuchni jest ryba pieczona z rdestem. Młode pędy rdestu siekamy razem z młodymi liśćmi mniszka, babką, tymiankiem i szczypiorem. Dodajemy olej, ocet, sól i pieprz (może być rdest ostrogorzki zamiast pieprzu) i nadziewamy tym rybę. Inną propozycją jest przecier z rdestu i pokrzywy. Młode pokrzywy i rdest (w stosunku 1:1) krótko się gotuje i przeciera. Przecier można podawać jako dodatek do różnych potraw.

UWAGA: Na rdeście ptasim często występuje pasożytniczy grzyb mączniak. Atakuje on rośliny (nie tylko rdest), zwłaszcza jak jest ciepło i mokro. Zaatakowana roślina ma na liściach szarawobiały nalot, który przypomina osad z wody. Ptakom nie można podawać ani roślin zaatakowanych grzybem, ani rosnących w pobliżu.

rdest
Rdest ptasi zaatakowany przez grzyba.
(zdjęcie z Albumu - Kwerkus)

Artykuł ten ukazał się w czasopiśmie Woliera 4/2008


ATLAS ROŚLIN JADALNYCH DLA PAPUG.




    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2012 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!