Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Kukurydza dla papugUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie gdziekolwiek w Internecie (na swoich stronach, na forach, facebooku, blogach, Chomiku itd.), w całości lub we fragmentach, jest złamaniem prawa
więcej na ten temat

Kukurydza (Zea mays L.) jest jedną z najdawniej uprawianych przez człowieka roślin. Pochodzi z Ameryki; do Polski przywędrowała pod koniec XVIII wieku. Istnieje wiele rożnych odmian kukurydzy, w Polsce jednak nie są one odróżniane w handlu, wszystkie są sprzedawane jako kukurydza cukrowa. Poza tym są kukurydze pastewne, hodowane specjalnie na pop-corn itp.

kukurydza
Pole kukurydzy
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Skład

Ziarno kukurydzy zawiera duże ilości węglowodanów jest wiec paszą wysokoenergetyczną. Poza węglowodanami zawiera też sporo tłuszczu, natomiast mało włókna i białka, które na dodatek ma niską wartość biologiczną. Jak dotąd, nie wykryto w kukurydzy składników antyżywieniowych.

kukurydza
(Zdjęcie: Joanna Karocka)

Ziarno kukurydzy zawiera duże ilości tokoferoli i ksantofili co powoduje intensywne zabarwienie żółtka jaj, w związku z czym kukurydza jest podawana nioskom. Duże ilości kukurydzy mogą powodować żółtawe zabarwienie skóry (w warunkach domowych jednak nigdy nie powinno do tego dojść, ponieważ nie podajemy aż tak dużych ilości).

Kukurydza zawiera duże ilości fosforu, jest on jednak w postaci nieprzyswajalnych fitynianów, w związku z czym nie jest przeciwwskazaniem do podawania kukurydzy. W polskim Internecie (głownie na forach) rozpowszechnił się pogląd, że kukurydzę można podawać tylko w bardzo małych ilościach właśnie ze względu na zawartość fosforu. Przyznaję, że sama się do tego przyczyniłam. Ja jednak od dawna piszę, że to nieprawda, ale niektórzy nadal to powtarzają. Pokazuje to jednak, że nie wystarczy znać zawartości pewnych składników, a trzeba wiedzieć na ten temat znacznie więcej.

kukurydza
(Zdjęcie: Joanna Karocka)

Kukurydza nie jest szczególnie wartościowa. Papugom podaje się ją głównie jako przysmak, ponieważ większość papug bardzo ją lubi.

Jak podawać papugom

Papugom można podawać ziarna kukurydzy w każdej postaci. Mniejsze papugi nie będą jadły suchych ziaren.

Świeżą kukurydzę podaje sie surową (zarówno dojrzałą, jak i w fazie mlecznej) oraz gotowaną (bez soli!). Niektóre papugi wolą surową, a inne wolą gotowaną. W zasadzie nie specjalnej różnicy jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych między surową, a gotowaną.

kukurydza
(Zdjęcie: Joanna Karocka)

Kolby kukurydzy można podawać w całości, pokrojone na kawałki albo w ogóle samo ziarno. Wszystko zależy od wielkości papug, ale także ich upodobań. Czasem nawet małe papugi lubią wyskubywać ziarno z kolb, zwłaszcza drobnoziarnistych odmian.

Kukurydzę można także kiełkować i podawać kiełki.

Dodatkowe informacje

Z liści kukurydzy można robić zabawki. Liście na zabawki muszą być niepryskane, czyste i bez żadnych plam. Wszelkie plamy dyskwalifikują liście, mogą bowiem być pleśnią. Same ziarna, zwłaszcza po ugotowaniu, można podawać nawet w przypadku jak na liściach są plamy.

kukurydza
Plamy na liściach kukurydzy. Takich nie można dawać do zabawy.
(Zdjęcie: Joanna Karocka)

Dużym papugom można do zabawy dawać całe rośliny, jeśli mamy do takich dostęp. Muszą one jednak zostać sprawdzone pod kątem pleśni. Kukurydza pleśnieje zwłaszcza w okresach jak jest wilgotno i ciepło.

Papugom można podawać pop-corn pod warunkiem, że zrobiony jest w maszynkach bez udziału tłuszczu oraz jest bez soli.

Uwagi

Kukurydzę można mrozić (zarówno surową, jak i gotowaną). Najlepiej przed zamrożeniem pokroić na mniejsze kawałki.

Nie poleca się podawania całych kolb papugom, które mają tendencję do zjadania nie tylko ziaren, ale także suchego rdzenia kolby. Takim papugom powinno się podawać same ziarna w miseczce.

Papugom NIE można podawać kukurydzy z puszki ze względu na zawartość soli. Można podawać kupowaną mrożoną kukurydzę. Można też podawać płatki kukurydziane (są często przysmakiem), ale tylko te naturalne, nie zawierające soli i innych dodatków.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2016 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!