Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Pietruszka (Petroselinum crispum)



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie gdziekolwiek w Internecie (na swoich stronach, na forach, facebooku, blogach, Chomiku itd.), w całości lub we fragmentach, jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Pietruszka jest u nas popularnym warzywem. Używamy w kuchni zarówno korzeń, jak i natkę. Jedno i drugie możemy dawać papugom.

Informacje ogólne

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) pochodzi z rodziny selerowatych. Jest rośliną uprawianą. Stosuje się ją zarówno w kuchni, jak i w lecznictwie.

Pietruszka naciowa ma niejadalny korzeń. Natomiast pietruszka z jadalnym korzeniem ma również jadalną nać.

nac pietruszki
Nać pietruszki
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Dostępność

Dostępna jest przez cały rok.

Zakup

Zawsze trzeba wybierać korzenie ładne i nieuszkodzone, bez ciemnych plam. Podobnie nieuszkodzone powinny być liście.

Zawartość składników odżywczych

Bardzo trudno znaleźć informacje o składnikach odżywczych z rozdzieleniem na korzeń i nać. Na dodatek najwięcej wiarygodnych informacji jest w źródłach amerykańskich, a tam korzeń praktycznie nie jest używany.

Generalnie nać zawiera dużo prowitaminy A (różne karotenoidy) oraz witaminy C (porównywalnie do owoców cytrusowych) i żelaza. Poza tym zawiera większe ilości witaminy K, kwasu foliowego, a także flawonoidy i antyoksydanty.

korzen pietruszki
Korzeń pietruszki
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Podawanie papugom

Papugom możemy podawać zarówno natkę, jak i korzeń. Na surowo oraz gotowaną (korzeń).

Z powodu właściwości leczniczych, głównie działania moczopędnego, nie powinno się podawać pietruszki w dużych ilościach.

Wątpliwosci dotyczące podawania papugom

Podawanie pietruszki wzbudza czasem kontrowersje ponieważ jest ona umieszczana często na listach trujących dla papug roślin. Jest to nieporozumienie, które może wynikać przypadków, które niżej wyjaśnię.

1. Jakiś czas temu ktoś opisał śmierć stada papug i jako przyczynę podał zjedzenie pietruszki. Fakt te nie została nigdy przez nikogo potwierdzony, nie została też jednoznacznie ustalona przyczyna śmierci, ale poszło to w świat i do dzisiaj można spotkać listy z pietruszką jako rośliną śmiertelnie trującą dla papug.

Nie jest możliwe aby sama pietruszka spowodowała śmierć, ponieważ jest ona podawana wielu papugom bez żadnych negatywnych konsekwencji. Jeśli faktycznie to pietruszka spowodowała śmierć, to musiała być skażona.

pietruszka
Pietruszka w doniczce - patrz niżej
(zdjęcie: Oksana Volska)

2. Drugim powodem określania pietruszki jako rośliny szkodliwej, jest jej (natki)  udowodniona fototoksyczność dla strusi, kaczek i niektórych innych ptaków. Nigdy nie zostało to jednak stwierdzone w przypadku papug.

Fototoksyczność i fotoalergia (często trudno jest odróżnić te reakcje) to reakcja jakiejś substancji z promieniowaniem UV. Określane jest to jako fotosensytyzacja czyli nadwrażliwość na światło słoneczne. Może to być reakcja po zjedzeniu danej substancji, a może być po wcześniejszym kontakcie ze skórą. Zawsze jednak reakcja występuje dopiero po wyjściu na słońce. W przypadku pietruszki doszło do zmian na nogach i na głowie, w okolicach oczu i dzioba. Objawy to zaczerwienienie, strupy, zapalenie spojówek, łzawienie itp. U młodych ptaków objawy były znacznie poważniejsze niż u dorosłych, u których ograniczyły się w zasadzie do łzawienia i zmian na nogach. Choroba nie spowodowała śmierci żadnego ptaka.

Tak jak napisałam, nikt nigdy nie opisał takiej reakcji u papug, nie oznacza to jednak, że nie jest ona możliwa. Dlatego uważałabym z podawaniem pietruszki ptakom znajdującym się na słońcu. I to zarówno do jedzenia, jak i mokrej natki do kąpieli. Podobnie należy postępować w przypadku lamp UV. = Tekst pochodzi ze stron PCI papugi.dt.pl i nie powinien znajdować się nigdzie indziej

3. Kolejnym powodem wątpliwości jeśli chodzi o pietruszkę, jest wysoka zawartość kwasu szczawiowego. Jednak zawiera ona także sporo wapnia i stosunek molowy kwasu szczawiowego do wapnia wynosi ponad 1, a to oznacza, że wapń występuje w takiej ilości, że zawartość kwasu szczawiowego nie powoduje, że staje się on niedostępny.

Podobne warzywa

Do korzenia pietruszki podobny jest pasternak, a do natki natka kolendry. Jedno i drugie możemy też podawać papugom.

Własna natka

W doniczce można wyhodować własną natkę. Wystarczy uciąć ok. 1 cm góry korzenia (musi być nieuszkodzona) i włożyć do doniczki z ziemią. Góra musi wystawać ponad ziemię. Po jakimś czasie z góry korzenia zacznie wyrastać natka.

pietruszka
Pietruszka w doniczce
(zdjecie: Oksana Volska)



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2016 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!