Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Egzotyczne owocw - mangoUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Informacje ogólne

Mango pochodzi z terenów Indii i Birmy, gdzie uprawiane było już kilka tysięcy lat temu. Owoc ten często pojawia się w hinduskich mitach i legendach. Dzięki Hiszpanom i Portugalczykom uprawa mango rozprzestrzeniała się na kontynent południowoamerykański i do Afryki, a biali osadnicy przenieśli mango do Australii. Dziś mango uprawiane jest także w Ameryce Północnej.

mango
Zdjęcie: Joanna Karocka

W zależności od odmiany owoce mają kolor od zielonożółtego do pomarańczowego z czerwonym rumieńcem. Miąższ jest żółty. Owoc posiada dużą pestkę oraz niejadalną skórkę. Mango jest jednym z najsmaczniejszych owoców, choć niektórych odstrasza żywiczny smak owocu

Dostępność

Mango dostępne jest przez cały rok.

Zakup

Wybierać należy owoce o gładkiej, jędrnej, ale równocześnie miękkiej skórce. Dojrzały owoc ugina się pod lekkim naciskiem i ma bardzo aromatyczny zapach. Owoce dojrzewają w temperaturze pokojowej. Należy unikać owoców z pomarszczoną skórką i czarnymi plamami.

mango
Zdjęcie: Joanna Karocka

Zawartość składników odżywczych

Mango zawiera dość dużo witaminy A (w formie beta-karotenu), zawiera także większe ilości witaminy C. Jest też umiarkowanym źródłem żelaza. Poza tym zawiera witaminę PP oraz witaminy z grupy B.

Przechowywanie

Do czasu aż owoce dojrzeją trzyma się je w temperaturze pokojowej, później konieczne jest przechowywanie w lodówce - im krócej tym lepiej, nie nadają się one bowiem do dłuższego przechowywania.


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa. Został opublikowany w 2005 roku.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!