Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Egzotyczne owoce - papajaUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Informacje ogólne

Papaja jest byliną, która pochodzi z amerykańskich tropików. Prawdopodobnie portugalscy żeglarze przywieźli ten owoc do Europy, skąd z kolei dostał się do Malezji i Indii, a stamtąd do Australii. Z zapisków wiadomo, że papają żywili się marynarze Marco Polo aby chronić się przed szkorbutem (chorobą spowodowaną brakiem witaminy C).

Istnieje wiele odmian o owocach różniących się smakiem. W zależności od odmiany także miąższ ma różny kolor, najpopularniejsze są odmiany o miąższu jasnożółtym i różowopomarańczowym. W środku owocu znajduje się dużo, niewielkich pestek.

papaja
Zdjęcie: Joanna Karocka

Papaję można uprawiać w doniczce, nie jest jednak łatwo doprowadzić ją do owocowania. Uprawiając papaję trzeba wiedzieć, że istnieją drzewa męskie, żeńskie i obupłciowe. Rozróżnienie możliwe jest dopiero po zakwitnięciu.

Dostępność

Owoce są dostępne przez cały rok. Szczyt sezonu przypada na wiosnę.

Zakup

Należy wybierać owoce jaskrawożółte o słodkim, aromatycznym zapachu. Należy unikać owoców o poszarzałych kolorach.

Zawartość składników odżywczych

Papaja zawiera duże ilości witaminy A oraz C. Jest niskokaloryczna. Zawiera enzym, papainę, który rozkłada białka; z tego powodu stosowana jest często jako dodatek do gotowania mięsa.

papaja
Zdjęcie: Joanna Karocka

Przechowywanie

Owoce dojrzewają w temperaturze pokojowej, dojrzałe stają się miękkie. Potem można je kilka dni przechowywać w lodówce.

Papaje można suszyć.

Dodatkowe uwagi

Papaję można spotkać także pod nazwą melonowiec.


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa. Opublikowany został w 2005 roku.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!