Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Egzotyczne owoce - persymonaUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Informacje ogólne

Persymona, zwana także kaki, jest owocem drzewa o biologicznej nazwie hurma. Roślina ta pochodzi z Chin, Japonii, Himalajów, zach. Azji i Ameryki Północnej. Od stuleci znana była w Chinach gdzie można ją spotkać w poezji. Nazwa owocu oznacza "pokarm bogów".

Aktualnie uprawiana jest także w Europie, w rejonie śródziemnomorskim.

Najpopularniejsze są owoce odmiany chińskiej/japońskiej (Diospyros kaki). Są to dość duże, żółtopomarańczowe owoce sprzedawane w sklepach na sztuki. Odmiana północnoamerykańska (Diospyros virginia) ma owoce mniejsze o barwie ciemnokasztanowej. Najmniejsze owoce, o barwie purpurowoczarnej, ma hurma kaukaska (Diospyros lotus).

Poza zwykłą persymoną w sprzedaży dostępna jest także czarna persymona (Diospyros digyna). Przypomina ona persymonę, ale skórka ma zielony kolor, a miąższ ciemnoczekoladową barwę. Owoc ten pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie znany był już kilka tysięcy lat temu.

Dostępność

Owoce dostępne są w sklepach od października do grudnia.

persymona
Zdjęcie: Joanna Karocka

Zakup

Wybierać należy pulchne owoce o gładkiej skórce. W temperaturze pokojowej należy je trzymać aż dojrzeją. Dojrzałe owoce są miękkie. Dojrzałe trzeba jak najszybciej zjeść.

Zawartość składników odżywczych

Persymona zawiera dużo witaminy C i A. Poza tym zawiera niewielkie ilości żelaza.

Przechowywanie

Owoce dojrzewają w temperaturze pokojowej. Dojrzałe owoce nie nadają się do przechowywania. Można próbować je suszyć.

Dodatkowe uwagi

Jak wynika z niektórych obserwacji papug w naturze, wolą one nie całkiem dojrzałe owoce.

W niektórych publikacjach pojawia się informacja, ze twarde wnętrze owocu może powodować po zjedzeniu pewne problemy u papug. Inni jednak podają te owoce w całości i nie zauważyli żadnych problemów. Na wszelki wypadek można twarde wnętrze wycinać i nie podawać papugom tej części owocu.

persymona
Zdjęcie: Joanna Karocka

 

Persymony są z wyglądu podobne do rosnących także w Polsce miechunek. Miechunki są jednak znacznie mniejsze i nie mają charakterystycznej dla persymony szypułki (owoce persymony bowiem się odcina, a nie zrywa).


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa. Opublikowany został w 2005 roku.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!