Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Dzikie owoce jesienne: berberys zwyczajny (Berberis vulgaris)UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Informacje ogólne

Jest to ciernisty krzew średniej wielkości. W Polsce w stanie dzikim występuje najczęściej na Lubelszczyźnie, można go jednak spotkać na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Rośnie zarówno w lasach jak i na terenach otwartych, w zaroślach, przypłociach itp.

berberys
(zdjęcie: Joanna Karocka)

W Polsce częściej można spotkać inne gatunki berberysu uprawiane w ogrodach i sadzone w parkach jako rośliny ozdobne.

Dostępność

Berberys owocuje we wrześniu i październiku.

Zawartość składników odżywczych

Owoce berberysu zawierają bardzo dużo kwasów organicznych, więcej niż wszystkie inne owoce leśne, a nie ustępują nawet cytrynie. Poza tym zawierają dość sporo cukrów oraz składników mineralnych, a także witaminę C w dość dużych ilościach i antocyjany.

berberys
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Przechowywanie

Nie znalazłam informacji na ten temat, zapewne można owoce mrozić i suszyć tak jak i inne tego typu.

berberys
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Problemy i wątpliwości

Owoce berberysu zawierają alkaloidy, które w większych ilościach są szkodliwe. Jeśli chodzi o ludzi to podaje się, że dojrzałe owoce zawierają tylko śladowe ilości alkaloidów i dlatego nie są szkodliwe dla ludzi. Papugi mogą jeść owoce berberysu, myślę jednak, że lepiej nie podawać ich w większych ilościach. Niedojrzałe owoce oraz kora zawierają duże ilości alkaloidów i dlatego nie należy ich podawać papugom (nie wiem jak z liśćmi).

Berberys ma cienkie i kruche kolce, myślę, że i z tego powodu lepiej podawać papugom same owoce, a samemu też uważać podczas zbiorów.


Artykuł pochodzi z serwisu Cockatiel czyli Nimfa. Zamieszczony został w 2005 roku.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!