Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Własne proso



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Wiele papug uwielbia proso w kłosach (tzw. senegalskie), kupujemy je w sklepach. Kupić możemy jednak tylko dwa gatunki: czerwone i żółte. Kłosy te często (niestety) nie są najlepszej jakości. Jest jednak bardzo prosty sposób na otrzymanie dobrej jakości kłosów różnych gatunków prosa - samodzielny wysiew. Nie potrzeba do tego dużego pola, wystarczy niewielka działka, która jednak musi znajdować się z daleka od ulic, dróg i zakładów przemysłowych.

Siew

Proso sieje się w maju, w zależności od lokalnego klimatu radzi się sianie na początku maja (np. na południu Niemiec na terenach nad jeziorem Bodeńskim) lub w początkach drugiej połowy maja - 15 do 20 maja (dane dla Polski). Dla prawidłowego wzrostu roślin i późniejszych zbiorów bardzo duże znaczenie mają warunki w pierwszych trzech do czterech tygodniach po wysiewie. Najlepsze warunki do prawidłowego kiełkowania to ciepło i sucho. Minimalna temperatura kiełkowania wynosi 8-10 stopni C, a optymalna to 20-30 stopni C. Szkodliwe są nawet bardzo małe przymrozki, a przy 2-3 stopniach C następuje zahamowanie wzrostu.

Głębokość siewu uzależniona jest od wielu czynników. Na glebach zwięzłych, w optymalnych warunkach, sieje się na głębokość 1 - 2 cm, na lżejszych 2 - 3 cm, zaś na przepuszczalnych (lekkich) nawet do 4 cm głębokości. Siać należy w rzędach o odległości 35 - 45 cm.

Proso posiada korzenie wiązkowe, które sięgają w glebie przeważnie do poziomu ok. 50 cm, pojedyncze mogą jednak dorastać do 1 m głębokości. Muszę jednak dodać, że proso wyrastało mi w skrzynkach na balkonie, nie było ono aż tak dorodne jak to z pola, ale papuga i tak się cieszyła.

Proso dorasta do wysokości od ok. 1 metra do nawet 2 metrów (w zależności od gatunku).

proso

Zbiory

Kłosy można zbierać w różnym stadium dojrzałości. Bardzo ciekawym pokarmem, którego nie kupimy w żadnym sklepie są kłosy na wpół dojrzałe. W zależności od gatunku okres zbiorów takich kosów jest różny: od przełomu lipca i sierpnia (proso srebrne) poprzez drugą połowę sierpnia (luźne proso czerwone), przełom sierpnia i września (zwarte proso czerwone) do końca września (proso senegalskie).

Kłosy całkowicie dojrzałe zbiera się troszkę później. Przyjmuje się, że gotowe do zbioru proso jest wtedy, kiedy ziarna na górze wiechy są już całkowicie dojrzałe, a w środkowej części są w tzw. dojrzałości woskowej.

proso

Przechowywanie

Dojrzałe kłosy przechowuje się tak samo jak ziarno.

Specjalnego przechowywania wymagają jednak kłosy nie w pełni dojrzałe. Kłosy takie należy jak najszybciej po zbiorze zamrozić. Przyjmuje się, że maksymalny czas od zbioru do zamrożenia nie może przekroczyć 24 godzin. Zamrożone kłosy mogą być przechowywane przez 12 miesięcy. Wyjęte z zamrażalnika proso należy ok. 20 minut potrzymać w temperaturze pokojowej, następnie przepłukać gorącą wodą i wysuszyć papierowym ręcznikiem. Potem podawać papugom.

Uwagi

Pamiętajmy, że w naszych uprawach prosa dla ptaków nie wolno stosować żadnych sztucznych nawozów, pestycydów i w ogóle żadnej chemii...


Artykuł przeniesiony z serwisu Cockatiel czyli Nimfa. Pochodzi z roku 2004.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!