Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Czy akacja jest trująca?



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Akacja jest kolejną, po mniszku, rośliną, z którą związane jest wiele nieporozumień.

Przy opisach życia w naturze nimf i innych papug australijskich oraz papug afrykańskich można spotkać informację, że żywią się one nasionami akacji. W Polsce też rośnie drzewo popularnie zwane akacją. Stąd wiele nieporozumień.

Drzewo, zwane w Polsce akacją, tak naprawdę nie jest akacją, jest to grochodrzew (nazwa nie przyjęła się w kręgu dendrologów) zwany powszechniej robinią pseudoakacją, drzewo należące do rodzaju Robinia. W Polsce (zwłaszcza w ogrodach) spotyka się różne gatunki robinii, niektóre mają kolorowe kwiaty. Najpowszechniej spotykana robinia kwitnie na biało.

robinia
Kwitnąca robinia pseudoakacja
(Zdjęcie: Joanna Karocka)

Natomiast akacje (jest ich bardzo dużo różnych gatunków) to drzewa i krzewy z rodzaju Acacia. W Polsce prawdziwe akacje nie rosną.

akacja
Jeden z gatunków prawdziwej akacji
(Zdjęcie: Joanna Karocka)

Robinia jest roślina trującą, nie nadającą się do podawania papugom w postaci "zieleniny" (liście, pączki, gałązki do dziobania), nie nadaje się także na żerdzie. Wszystkie części tego drzewa są trujące, toksyny są tak silne, że przedostają się nawet do gleby.

Robinia zawiera białko roślinne z grupy toksalbumin, które wywołują silną hemolizę krwinek. Podane doustnie wywołują zatrucia, które objawiają się podrażnieniem przewodu pokarmowego i wymiotami, powodują także obrzęki i uszkodzenia wątroby i nerek. Są szczególnie silnie szkodliwe w przypadku podania pozajelitowego. Znane są przypadki bardzo silnych reakcji uczuleniowych u osób zbierających korę robinii, a także drwali ścinających te drzewa.

U papug kontakt z robinią może doprowadzić do wymiotów, drgawek i konwulsji.

Kwiaty robinii nie zawierają szkodliwych dla ludzi toksyn. W starszych książkach kucharskich można znaleźć przepisy na potrawy z tych kwiatów (najpopularniejsze jest smażenie kwiatów w cieście). Nie znalazłam informacji na temat tego czy można te kwiaty podawać papugom. Sądząc po tym, że całe drzewo jest trujące, a kwiaty nie (dla człowieka), można przypuszczać, że i papugom można podawać kwiaty. Ponieważ jednak w czasie, kiedy kwitną robinie, jest wiele innych roślin, które na pewno można podawać papugom, myślę, że z kwiatów robinii lepiej zrezygnować. Przynajmniej do czasu uzyskania pewnych informacji. Jeśli jednak ktoś bardzo chce podawać te kwiaty, to na pewno jednak nie wolno podawać kwiatów razem z całymi gałęziami i liśćmi!

robinia akacja
Po lewej kwiaty robinii, po prawej akacji.
(Zdjęcia: Joanna Karocka)


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa, został napisany w 2006 roku.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!