Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Apteczka właściciela papugiUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Każdy właściciel ptaków powinien mieć w domu apteczkę z najpotrzebniejszymi rzeczami i lekami, które zawsze powinny być pod ręką.

Apteczka powinna być zamknięta w szczelnym pojemniku (tak jak "ludzkie" apteczki) i trzymana w chłodnym i suchym miejscu (nie powinna być trzymana w kuchni lub łazience) - dotyczy to wszelkich leków, akcesoria można trzymać gdziekolwiek.. Co kilka miesięcy należy robić przegląd leków i sprawdzać daty ważności. Po użyciu jakiegoś środka należy apteczkę uzupełnić (w miarę potrzeb).

Z podanych poniżej rzeczy niektóre powinni wszyscy mieć stale w domu (np. coś do tamowania krwi). Niektórych innych można nie mieć na stałe w domu (np. drogiego Portagenu) jeśli mieszkamy w mieście i mamy swobodny dostęp do czynnej całą dobę apteki. Jeśli mieszkamy w małym miasteczku czy na wsi lepiej zgromadzić pełną apteczkę.

Akcesoria

 1. Promiennik, żarówka ceramiczna, ew. specjalna lampka służąca do dogrzewania chorego ptaka (więcej patrz artykuł)
 2. Termometr do zmierzenia temperatury powietrza (temperatury ciała u ptaków się nie mierzy)
 3. Mała długopisowa latarka
 4. Coś do odmierzania konkretnej ilości płynów, strzykawki różnej wielkości
 5. Zakraplacz (do podawania leków tylko plastikowy, do odmierzania ilości może być i szklany)
 6. Szpatułki drewniane (mogą być patyczki do lodów)
 7. Patyczki kosmetyczne
 8. Wata (opatrunkowa a nie kosmetyczna)
 9. Różnej wielkości wyjałowione kompresy (gaza)
 10. Bandaże (bandaż elastyczny, bandaż samosszczepiający się - nie klejony - najlepiej w rolkach o szerokości 1 cm)
 11. Nożyczki (małe o zaokrąglonych końcach i drugie o ostrych końcach, ostre, cążki - takie jak do paznokci)
 12. Obcążki, np. do wyrwania złamanego rosnącego pióra
 13. Niewielka pinceta
 14. Szklane miseczki (do mieszania leków z wodą)
 15. Kartka w kratkę
 16. Skalpel
 17. Rękawiczki lub ręcznik (w spokojnych kolorach, nie jaskrawy) do łapania i trzymania papugi
 18. Wyjałowione pojemniki (np. na mocz) albo wymazówki - potrzebne do zebrania i transportu materiału (np. odchodów) do badań laboratoryjnych
 19. Lupa
 20. Plaster
 21. Nożyce do cięcia drutu, takie aby przecięły pręty klatki w razie zaklinowania się papugi
 22. Koszyk lub transportówka, w której możemy przewieźć papugę  do lekarza
 23. Nebulizator

Leki i inne preparaty

Rany:

 1. Coś do tamowania krwi - np. ałun, specjalne zasypki np. Kwik Stop
 2. Coś do odkażania ran - np. preparaty zawierające jodowany powidon (PVP jod) np. Betadine (płyn, nie maść)
 3. Alantan - zasypka do ran, np. przy poparzeniach

Problemy z układem pokarmowym:

 1. Herbata rumiankowa podawana w przypadku podrażnienia wola (przyda sie też do przemywania skóry przy podrażnieniach oraz oczu)
 2. Węgiel aktywowany (lekarski) - do podawania w razie zatruć

Inne:

 1. Czarna herbata (liściasta, bez żadnych dodatków) - do przemywania oczu oraz jako środek pobudzający krążenie
 2. Urosan - podaje się w przypadku problemów z nerkami, a także po zatruciach (w drugiej fazie leczenia)
 3. Świetlik - do przemywania oczu
 4. Glukoza - podaje się osłabionym, niejedzącym ptakom - na ogół podaje się roztwór 10% (wagowo 1 część glukozy na 9 części wody)
 5. Witamina B komplex - podaje się w razie paraliżu i problemów ze strony układu nerwowego (jeśli mamy witaminę "ludzką" trzeba znać dawkowanie)
 6. Wapń w syropie - podawany w przypadku zaparcia jaja
 7. Elektrolity - PWE (płyn wieloelektrolitowy)
 8. Coś do karmienia chorych ptaków, które nie chcą jeść (na szybko mogą być Nutridrinki)
 9. Spirytus do odkażania sprzętów
 10. Virkon albo F10-SC do odkażania, a F10 także do nebulizacji
 11. Cardiamid-Coffeina - środek pobudzający krążenie w przypadkach najcięższych, w sytuacji, kiedy papuga umiera nam na rękach (małe papużki - 1 kropla, średnie i duże - 2 krople)
 12. Sól fizjologiczna

Poza tym w apteczce powinien się znajdować numer telefonu do najbliższego lekarza specjalizującego się w leczeniu papug (ptaków egzotycznych) i/lub osoby, która w razie jakiegoś wypadku może udzielić pomocy, choćby telefonicznej. Radzę też trzymać tam wydrukowane wszystkie artykuły z serwisu Pierwsza Pomoc dla Papug bo nie zawsze mamy dostęp do sieci, nie zawsze strony będą działały. Nie radzę też liczyć na Forum i czat, nie zawsze w danej chwili będzie tam osoba, która będzie umiała pomóc.

W artykułach w podanym wyżej serwisie są też podane środki, które stosuje się w pierwszej pomocy. Nie wszystkie tutaj wymieniałam, zachęcam więc do dokładnego przeczytania.

W wielu tekstach (zwłaszcza pisanych przez hodowców i inne osoby nie mające wykształcenia weterynaryjnego) można spotkać rady aby zawsze mieć w domu różne antybiotyki i leki np. na pasożyty czy grzybice. Z jednej strony nie byłoby źle posiadać takie leki na wszelki wypadek, ale z drugiej strony posiadanie pod ręką leków stwarza pokusę podania takiego leku bez konsultacji z lekarzem, co zresztą u hodowców nagminnie ma miejsce. Zwłaszcza chętnie podawane są leki odrobaczające i antybiotyki. W zasadzie prawie każdy hodowca ma jakiś "ulubiony" antybiotyk (dobierany najczęściej na zasadzie "bo u kolegi pomógł") i podaje ptakom, które wykazują jakiekolwiek objawy choroby. Postępowanie takie należy potępić; przynosi ono bowiem w konsekwencjach więcej złego niż dobrego. Chorobami i leczeniem, a w tym doborem leków i ich dawkowaniem, powinien się zajmować specjalista, a nie hodowca. Oczywiście są osoby, które nie mają wykształcenia weterynaryjnego, a posiadają wiedzę pozwalająca im na poruszanie się wśród leków dla ptaków, ale są to wyjątki - a i tak zawsze pozostaje problem diagnozy, bo co innego dobranie leku do konkretnej choroby, a co innego zdiagnozowanie tej choroby. Biorąc więc pod uwagę to wszystko co napisałam wyżej, ja nie umieszczam w "mojej" apteczce właściciela papugi żadnych silniejszych leków. Nie należy też używać antybiotyków dostępnych w wolnej sprzedaży np. w sklepach zoologicznych.

Nie umieszczam w apteczce też sond i rurek do karmienia bezpośrednio do wola, osoby niedoświadczone bowiem mogą takim karmieniem wyrządzić ptakowi więcej krzywdy niż pożytku.


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa. Powstał w roku 2007.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!