Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Karmniki dla papugUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Kupując klatkę najczęściej dostajemy też karmniki. Rodzi się jednak podstawowe pytanie - czy te karmniki są odpowiednie dla konkretnych gatunków papug? Niestety, często nie są. Zwłaszcza dla średnich i większych papug.

Podstawowym wyznacznikiem jest wygoda papugi. Należy obserwować papugę w czasie jedzenia. Jeśli nie ma jak stanąć przy karmniku, za każdym razem musi w bardzo niewygodny sposób skręcać się sięgając do środka, jeśli w czasie jedzenia cały czas brzeg karmnika wbija się w szyję, to taki karmnik na pewno nie jest wygodny.

Rodzaje karminków - sposób montowania

Istnieje kilka rodzajów karminków.

Karmniki zewnętrzne

Najczęściej do klatek (zwłaszcza przeznaczonych dla mniejszych papug) dołączone są karmniki wkładane od zewnątrz i zamykane specjalnym daszkiem.

karmnik
(Zdjęcie z Albumu: eVen)

Są one różnej konstrukcji i wielkości. Zaletą takich karmników jest fakt, że możemy wymieniać ziarno bez niepokojenia papugi w klatce (ziarno wymienia się z zewnątrz). Niestety najczęściej nie są odpowiednie dla średnich i większych papug, ponieważ są po prostu za małe. Podstawka dla papugi jest za blisko, sam karmnik jest za głęboki.

karmniki
Typowa klatka z zewnętrznymi karmikami (poza karmikami należy od razu wymienić plastikowe żerdzie na drewniane).
(Zdjęcie z Albumu: figuś)

Wiele papug uczy się otwierania takich karmników i w ten sposób wydostaje się z klatki. Trzeba na to bardzo uważać i zwłaszcza jak wystawiamy klatkę na zewnątrz, stosować dodatkowe zabezpieczenia.

karm
Po wypchnięciu daszku powstaje otwór przez którym mniejsze papugi bez problemu wyjdą z klatki. Przez standardowy otwór jest w stanie wyjść papuga wielkości nimfy.
(Zdjęcie z Albumu: karoolka)

Karmniki wewnętrzne

Innym rodzajem karmników są karmniki zawieszane w klatkach od wewnątrz, bez żadnych daszków. Karmniki te są w formie prostokątnych "pudełek" oraz okrągłych miseczek.

Karmniki te również mają "żerdź" do siedzenia dla ptaków. Jest ona jednak stanowczo za blisko. W tym wypadku konieczna jest dodatkowa żerdź. Miseczki na ogół mają tylko mechanizm do zawieszania ich na prętach klatki.

karmniki
Żółte plastikowe karmniki wewnętrzne. Po prawej widoczne są karmniki automatyczne.
Przed karmnikami nie ma żerdzi, nie nadają się więc one dla większych papug.
(Zdjęcie z Albumu: Maciek1125)

Karmniki automatyczne

Istnieją też tzw. karmniki automatyczne. Nie polecam ich dla papug. Papugi przyzwyczajone w wolierach do innych karmników nie umieją z nich jeść. Łuski, które w czasie jedzenia wpadają do "miseczki" mogą zablokować dostęp do ziarna. Poza tym papugi często dziobem wyrzucają ziarno z takich karmników, co powoduje marnowanie sporych ilości ziarna.

kar

Miski na dnie klatki

Kolejnym sposobem podawania papugom jedzenia jest miseczka postawiona na dnie klatki. W takim przypadku musimy pamiętać, ze musi ona być na tyle ciężka żeby papuga siadając na brzegu nie wywróciła jej. Ponadto nie może stać pod żerdzią bo papuga będzie zanieczyszczać ziarno odchodami.

Miski muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów. W wielu przypadkach bezpieczeństwo zależy od gatunku papugi. Np. nimfy mogą mieć miski szklane (z grubego i ciężkiego szkła), ale już większe papugi nie mogą mieć takich misek ponieważ są w stanie odkruszyć dziobem kawałki szkła.

Inne karmniki

W większych klatkach, a także na stojakach możemy stosować karmniki samodzielnie wykonywane.

Specyficznych karmników wymagają lorysy, które dostają papkowaty i klejący pokarm. Karmnik dla lorys powinien być osłonięty, inaczej cała okolica klatki będzie bardzo zachlapana pokarmem.

karminik
Wykonany samodzielnie karmnik dla lorys z bocznymi osłonami. Karmnik zamontowany jest w klatce na specjalnych prowadnicach.
(Zdjęcie z Albumu: Andrzej)

Materiał, z którego są wykonane

Karmniki wykonywane są z plastiku oraz z metalu. Plastikowe karmniki nadają się dla mniejszych papug, które nie będą ich niszczyć. Większe papugi wymagają miseczek metalowych.

karmniki
Metalowe miski. Tutaj zamontowane na miejscu karmników wewnętrznych. Ta klatka jest zawsze otwarta i jest tylko miejscem jedzenia, w normalnej klatce nie można w ten sposób zamontować misek, ponieważ są one łatwe do wyjęcia przez papugę, a po wyjęciu odsłoni się otwór w klatce.
(Zdjęcie z Albumu: wiesia_33)

Pamiętajmy że do metalowej miseczki (chyba, że mamy 100% pewność, że wykonana jest ze stali nierdzewnej) nie wolno wkładać żadnych owoców i w ogóle nic mokrego. Jeśli miseczka będzie bowiem ze stali cynkowanej (lub innej zawierającej szkodliwe metale) to rozpuszczony w kwasie (np. z jabłek) cynk zostanie zjedzony przez papugę.

Plastikowe karmniki mają bardzo różne kolory, lepiej unikać intensywnych kolorów ponieważ papugi mogą się ich bać.

Żerdź przy karmniku

Jedną z najważniejszych cech dobrego karmnika jest umieszczenie podstawki dla ptaka w odpowiedniej odległości od samego karmnika. Kilkudniowa obserwacja jedzącej papugi pozwoli nam dokładnie określić odległość (i wysokość) w jakiej powinna się znajdować żerdź. Będzie to zależało od konstrukcji samego karmnika oraz od wielkości papugi.

karmniki
Równolegle do ścianki, na której są zamocowane karmniki biegnie żerdź, z której papuga może wygodnie jeść.
(Zdjęcie z Albumu: doriii)

karmnik
Dobrze widoczna żerdź przed karmnikami. (Ta klatka jest źle urządzona)
(Zdjęcie z Albumu: *Agenciara*)

Napełnianie karmnika

Do karmnika należy wsypywać niewiele ziarna. Jeśli wsypiemy pełny karmnik znacznie więcej ziarna będzie się marnowało. Papuga bowiem zjada tylko wnętrze, odrzuca łuski, które wpadają do karmnika. Jeśli łusek jest dużo to często papuga niechętnie szuka wśród nich ziarna. Jeśli wsypiemy ziarno tylko "na dno" (oczywiście musimy wtedy pamiętać o częstym, nawet 3 razy dziennie, wymienianiu ziarna) to papudze będzie znacznie wygodniej wyjadać, a my będziemy znacznie mniej ziarna wyrzucać razem z łuskami.

Wyrzucanie misek

Niektóre papugi lubią wyciągać z uchwytów i wyrzucać miski. Jedynym sposobem na takie zachowanie jest zablokowanie możliwości wyciagnięcia miski. Na rynku można kupić specjalnie montowane miski (np. na śruby lub wkręcane), a można samemu wykonać takie blokady. Najprostsza jest zamontowanie wokół miski gumy, do której będzie się wciskało miskę. Guma nie powinna być widoczna i dostępna dla papug.

karmniki
Plastikowa miska z blokadą.
(Zdjęcie z Albumu: PauliX)

Poidełka

Poidełka występują w takiej samej postaci jak karmniki. Po prostu do jednej z misek pokarm stały, a do drugiej wodę. W klatkach na ogół są dwie miseczki. Według producentów jedna ma być na ziarno, a druga na wodę. Oczywiście nie jest to odpowiednie, ponieważ papugi muszą dostawać także inne pokarmy poza ziarnem.

W zasadzie jedyna różnica pomiędzy poidełkiem a karmnikiem występuje w przypadku karmników automatycznych. Poidełko ma węższą "miseczkę", a karmnik szerszą. Karmników automatycznych nie polecam, ale poidełka zdecydowanie odradzam.


Jest to zmieniona wersja artykułu, który w 2002 roku ukazał się w serwisie Cockatiel czyli Nimfa.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!