Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Czy mlecz jest trujący?UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Ostatnio dostaliśmy pytanie: jak to jest, piszecie żeby dawać mlecze papugom (zresztą nie tylko wy), a w spisie trujących roślin też jest mlecz. To jak jest on trujący, czy nie?

Nieporozumienie wynika z tego, że na mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) mówi się popularnie w skrócie mlecz, a istnieje inna roślina (zresztą podobnie wyglądająca), która nazywa się mlecz (Sonchus arvensis) - i ta roślina jest trująca.

Poniżej przedstawiamy obrazki obu roślin. Główną cechą odróżniająca jest to, że w nieszkodliwym mleczaju wszystkie pędy wyrastają bezpośrednio z ziemi, natomiast w trującym mleczu pędy wyrastają z łodygi.

mleczaj
 NIESZKODLIWY, WRĘCZ POLECANY DLA PTAKÓW - MNISZEK LEKARSKI (zwany czasem także mleczajem) (Taraxacum officinale)


 mlecz
TRUJĄCY MLECZ  POLNY (Sonchus arvensis)

Istnieje więcej roślin podobnych do mniszka lekarskiego, także zanim zaczniemy zbierać kwiaty, upewnijmy się, że wiemy jak wygląda mniszek i jak go rozpoznać.


Artykuł przeniesiony z serwisu Cockatiel czyli Nimfa, pochodzi z roku 2002.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!