Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Winogrona - czy nadają się dla papug?UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Podawanie papugom  (w ogóle ptakom) winogron wzbudza bardzo duże kontrowersje. Na ogół jednak nie tłumaczy się dokładnie o co chodzi. Postaram się w tym krótkim artykule wyjaśnić na czym polega problem.

winogrona
Zdjęcie: Joanna Karocka

Organizacje i stowarzyszenia zajmujące się zdrowym odżywianiem szacują (bo problem ten dotyczy też ludzi), że winogrona są jednymi z najbardziej pryskanych owoców na świecie i najniebezpieczniejszymi, prawdopodobnie ze względu na trudność dokładnego umycia i fakt spożywania ze skórką. Pryskane są jeszcze podczas uprawy, a potem na okres transportu. Wszystko odbywa się zgodnie z dopuszczalnymi normami, ale...

Z tego powodu wielu lekarzy w ogóle odradza podawanie papugom winogron pochodzących z handlu, a także rodzynek.

Winogrona jako owoce same w sobie nie są szkodliwe i można je podawać papugom razem z gałązkami, liśćmi i pestkami. Dotyczy to jednak TYLKO winogron z własnych upraw lub takich, o których wiemy, że były hodowane bez użycia pestycydów.

winogrona
Najpopularniejsze polskie winogrona
Zdjęcie: Joanna Karocka

O winogronach

Winogrona są owocami winorośli. Na świecie znanych jest kilkanaście tysięcy odmian, które różnią się kolorem, wielkością i smakiem, a także przeznaczeniem. Sezon na owoce przypada na późne lato i jesień.

Owoce zawierają prawie 20% cukrów, z czego większość to glukoza i fruktoza. Zawierają duże ilości potasu i niezbyt duże ilości wapnia i fosforu, ale za to w stosunku zbliżonym do optymalnego (przynajmniej niektóre odmiany). Z witamin większe ilości zawierają witaminy K, a także pewne ilości witaminy A i C. Zawierają także beta-karoten i luteinę. Oczywiście ilość poszczególnych składników jest zależna od odmiany.

Świeże liście winorośli zawierają białka i węglowodany. W porównaniu do owoców zawierają dużo więcej składników odżywczych. Zawierają dużo wapnia (3,5 razy więcej niż fosforu) i potasu oraz większe ilości magnezu, a także niewielkie ilości sodu, manganu i żelaza. Z witamin zawierają bardzo duże ilości witaminy A, a także większe ilości witaminy K, C i folanów. Zawierają też pewne ilości niektórych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Pestki zawierają kwasy tłuszczowe oraz witaminę E.

Owoce można przechowywać przez parę dni w lodówce.

UWAGA

Popularne w Polsce pnącze zwane dzikim winem, nie jest odmianą winorośli. Jest zupełnie inną rośliną o nazwie winobluszcz pięciolistny (Parthenocissus quinquefolia) i jest trujący. Podobnie szkodliwe są inne gatunki z tego rodzaju.


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa. Został opublikowany w 2007 roku.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!