Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    "Wybieg" dla papug. Connie PavlinacUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Do wybudowania zewnętrznego wybiegu zainspirowały mnie ok. roku temu zdjęcia bardzo nieskomplikowanego wybiegu skonstruowanego dla ośrodka opiekuńczo-medycznego dla małych papug. Skontaktowałam się z osobą, która zbudowała ten wybieg i zdobyłam wszystkie niezbędne informacje, jakich potrzebowałam do rozpoczęcia mojego własnego projektu. Taki zewnętrzny wybieg ogromnie wzbogacił życie moich papug i obserwuję kolosalną poprawę ich ogólnego zachowania, tzn. mniej się nudzą w swoich klatkach i wydają się być bardziej zrelaksowane i zadowolone po tym jak spędzą kilka godzin na zewnątrz.

wybieg

Kupujemy materiały

Szkielet dla mojej konstrukcji to przenośna wiata na samochód z malowanej proszkowo stali (artykuł nie był pisany w Polsce, nie wiem czy u nas coś takiego jest dostępne - przyp. red) o wymiarach 305 x 610 cm (10' x 20') (wszystkie wymiary były podawane oryginalnie w stopach (') i calach ("), w treści artykułu zostały one przeliczone na centymetry, zostawiono jednak oryginalne miary w nawiasach, wszelkie te wymiary należy oczywiście traktować jako pewne wskazówki - przyp. red). Główne pręty mają średnicę 5.08 cm (2"). Znalazłam kilka różnych odmian takich ram, również tańszych od tych jakie zastosowałam, lecz ich średnica wynosiła zazwyczaj 4.4 cm (1,75") lub mniej, a wykorzystanie takich byłoby znacznie gorszym rozwiązaniem. Waga siatki wymaga bowiem solidnej konstrukcji, jaką mogą dać pręty o średnicy 5 cm (2").

wybieg

Użyłam siatek ocynkowanych o oczkach 5.08 x 7.6 cm (2" x 3") i średnicy drutu 12,5G (wyjaśnienie G - patrz na dół - przyp. red.). Taką siatkę można nabyć w sklepie ogrodniczym lub materiałami budowlanymi. Aby otoczyć cały wybieg i zrobić drzwi potrzeba około 3810 cm (125 stóp) siatki. Siatka powinna mieć 183 cm (72") wysokości. Taką siatkę wykorzystuję teraz i jest według mnie odpowiednia, lecz gdybym budowała nowy wybieg użyłabym spawanej siatki, gdyż jest bezpieczniejsza i bardziej trwała (już poza artykułem autorka poleca siatkę spawaną i dopiero potem pokrywaną galwanicznie ocynkiem - przyp. red.). Polecam siatki 10,5 - 12,5G, z oczkami o wymiarach 2.54 x 7.6 cm (1" x 3") dla większych papug oraz 12,5 - 14,5G z oczkami 2.54 x 5.08 cm (1" x 2") dla średnich papug (w artykule przez średnie papugi rozumie się kakadu i amazonki, a przez większe - ary; dla nimf polecane rozmiary oczek to 2.54 x 1.3 cm; patrz artykuł "Niebezpieczeństwo za dużych oczek w siatce", ponadto należy pamiętać, że wszelkie szpary i szczeliny, przez które większe papugi nie wydostaną się z wybiegu będą niebezpieczne w przypadku papug mniejszych, takich jak nimfy - przyp. red.). Potrzebne będą wytrzymałe nożyce do siatki, aby wyciąć w niej kilka otworów.

Niezbędne będą także zaciski z nierdzewnej stali o wymiarach 5.08 - 7 cm (2''-2 1/2''), jakieś 40-45 sztuk. Potrzebne są także nierdzewne pierścienie, wraz z zamknięciami. Pierścienie można kupić na wagę w większości sklepów żelaznych, ja swoje kupiłam w pudełkach i zużyłam około dwóch pudełek.

Drzwi mogą być gotową ramą z siatką, którą można nabyć w sklepach z materiałami budowlanymi lub można samemu je zrobić z siatki i rurek PCV o średnicy 5.08 cm (2''), które będą ramą. Potrzebne też będą kolanka i złącza w kształcie T z PCV oraz zasuwa, jeśli drzwi będą własnej produkcji.

Chciałam także zapewnić cień moim papugom, podczas upałów, kupiłam więc 6 paneli z włókna szklanego (takiego jakiego używa się do budowy szklarni), żeby umieścić je w kilku miejscach na dachu, tam gdzie wybieg był najbardziej wystawiony na słońce. Można także użyć innego materiału byle nie ważył za dużo.

Przygotowanie siatki

Ważne jest aby druty umyć dokładnie zanim wpuści się ptaki do wybiegu. Można myć poszczególne części lub całość, już po zbudowaniu. Ja zdecydowałam umyć najpierw siatkę na dach przed umieszczeniem go na bocznych żerdziach. Czyściłam szorując ją dokładnie roztworem wody i octu, używając do tego mocnej szczotki na trzonku. Szorowałam resztę drutu po każdym etapie montażu, następnie spłukałam wszystko po ukończeniu wybiegu. Teraz spłukuję całość bieżącą wodą co kilka miesięcy, aby zapobiec zabrudzeniu.

Montowanie wybiegu

wybieg

Pierwszym krokiem jest zmontowanie szkieletu dachu. Należy odcinać 2 kawałki siatki po 610 cm (20'), które będą umieszczone po obu stronach dachu. Potrzebne będą też kawałki po 305 cm (10') na boczne części dachu. Powinny być wycięte w trójkąty, aby dokładnie pasowały do łukowego kształtu boków. Kiedy rama jest już gotowa, należy umieścić ją w miejscu gdzie będzie znajdował się wybieg i za jej pomocą oznaczyć miejsca, w których umieszczone będą pręty. Pręty powinny być osadzone w ziemi. Należy wykopać 8 dziur na boczne pręty i jedną na wsparcie drzwi. Drzwi powinny znajdować się blisko brzegu jednego z boków. Wycięcie na drzwi powinno mieć około 76 - 81 cm (30'' - 32'') (ja zmieniałam drzwi już po wybudowaniu wybiegu, nie zrobiłam tego na początku tak jak powinnam).

wybieg

Następnie należy umocować siatkę do szczytu i spodu dachu nierdzewnymi zaciskami, co ok. 75 cm (30''). W niektórych miejscach odstęp między mocowaniami ma u mnie 50 - 60 cm (22-24''). Na tym etapie należy też dodać panele z włókna szklanego. Ja umocowałam je wiercąc dziury w ramie i przymocowując panele do ramy śrubami. Zrobiłam także otwory w samych płytach i przykręciłam płyty kawałkami drutu do siatki na dachu. Ponadto, ponieważ często wieją u nas wiatry, umieściłam 2 liny od góry dachu do końca, przy każdej płycie, dla dodatkowej ochrony przed wiatrem.

Drugim krokiem montażu wybiegu jest wykopanie głębokich na ok. 50 cm (1') dziur na boczne słupki. Ponieważ pręty te mają po 213 cm (7') wysokości, wkopanie ich na 30 cm (1') sprawi że będą miały 183 cm (6') wysokości, i siatka będzie idealnie dopasowana. Pręty umieszcza się w wykopanych otworach i zasypuje ziemią. Dodatkowo należy umieścić 213 cm (7') aluminiowej lub wykonanej z PCV rurki w miejscu, gdzie mają być drzwi. Można także wypełnić dziury betonem, jeśli konstrukcja ma być trwalsza, chociaż ja nie miałam nigdy problemów z chwianiem się wybiegu pod ciężarem dachu, czy dodanego włókna szklanego. Jeśli użyty będzie beton, należy upewnić się że całkowicie stężał, zanim podejmie się kolejne kroki.

Kolejnym krokiem jest osadzenie dachu na słupkach. Mój mąż i ja zrobiliśmy to sami, lecz była to raczej trudna próba sił. Można to zrobić w dwie, ale polecałabym 3, 4 osoby.

wybieg

Następnie należy owinąć szkielet siatką, zaczynając od końca wybiegu. Trzeba przymocowywać boczną siatkę do tej na dachu, podczas owijania. Jedna osoba przymocowuje jedno do drugiego używając do tego celu nierdzewnych pierścieni, mniej więcej co 15 - 20 cm (6-8'') podczas gdy druga osoba rozwija siatkę. Do przymocowania siatki do ram używamy zacisków.

Na końcu mocowanie lub budowanie drzwi. Polecam mocowanie drzwi w taki sposób by otwierały się do wewnątrz, aby utrudnić ptakom ucieczkę.

wybieg

Wokół dołu wybiegu zbudowałam barierę z betonowych bloków, aby inne zwierzęta nie przedostały się do środka, a papugi nie "przekopały" na zewnątrz. Można także zewnętrzny obwód wybiegu opleść 70 - 90 cm (2-3') drucianą osłonką, aby nie dopuścić innych zwierzaków.

W urządzaniu wnętrza wybiegu podstawową rolę odgrywa wyobraźnia. Umieszczać tam można huśtawki, DUŻĄ ILOŚĆ żerdzi na różnych wysokościach i w różnym położeniu, zabawki w pobliżu żerdzi tak by można ich było łatwo dosięgnąć. Ja wstawiłam tam także stare drzewko Manzanita, z bezpiecznymi dla ptaków liśćmi, a dodatkowo dla ozdoby, na zewnątrz wybiegu stoją plastikowe sztuczne krzewy. Oczywiście jest kilka naczyń na wodę, ale nie podaję tam papugom jedzenia poza warzywno-owocową mieszanką, gdyż nie chcę zachęcać innych zwierząt do wchodzenia do wybiegu i "sprzątania" tego co upuszczą papugi. Moim ptakom sprawia także dużą przyjemność prysznic na wybiegu i codziennie wypatrują swojego "wyjścia".

wybieg


G (gauge) jest to miara średnicy drutu: 16G = 1.2 mm; 14G = 1.6 mm; 12G = 2 mm; 10G = 2.4 mm; 8G = 3.2 mm


Artykuł pochodzi z  Holistic Bird Newsletter i został przetłumaczony i zamieszczony za zgodą Autorki i Redakcji. HolisticBird Newsletter jest publikacją on-line poświęconą zdrowiu i naturalnemu leczeniu ptaków. Osoby znające język angielski znajdą tam wiele ciekawych artykułów. Zapraszamy.

Wszelkie prawa © HolisticBird Organization.


Artykuł przeniesiony z serwisu Cockatiel czyli Nimfa, pochodzi z roku 2003. Dla serwisu Cockatiel czyli Nimfa tłumaczyła Gabriela Zenker.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!