Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Wykonanie ramy zabezpieczające z siatkąUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie gdziekolwiek w Internecie (na swoich stronach, na forach, facebooku, blogach, Chomiku itd.), w całości lub we fragmentach, jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

UWAGA: Pomiary i montaż siatki we wszystkich oknach muszą być poprzedzone zamknięciem papugi/papug w klatce i dokładnym zabezpieczeniem wszystkich karmników i drzwiczek mocnym drutem. = Tekst pochodzi ze stron PCI papugi.dt.pl i nie powinien znajdować się nigdzie indziej

Materiały:

 1. Drut do wiązania
 2. Listwy, ja używam 2 x 4.5 cm (surowe drewno trzeba zabezpieczyć przed wodą)
 3. Wkręty do drewna, długość 60 mm
 4. Klej do drewna (mrozoodporny i wodoodporny)
 5. Siatka, ja używam z drutu min. 1 mm, oczko 12x12mm (siatka nie może być pleciona). Wielkość oczek siatki oraz grubość drutu zależy od gatunku papugi.
 6. Zszywacz (mogą być gwoździki, ale trzeba je zaginąć)
 7. Solidniejsze kołki do muru i śruby dłuższe o 2 do 3 cm.

Wykonanie:

 1. Otworzyć okno; zmierzyć wysokość i szerokość wnęki okiennej. Trzeba zmierzyć górę i dół, czasem bowiem ściana jest krzywa. Wybrać mniejsze wymiary, tak by rama weszła do wnęki. Następnie odjąć około 1 - 2 cm, aby rama wchodziła luźno.
 2. Przyciąć listewki pionowe według miary, a listewki poziome odejmując grubość 2 listewek od wymiaru.
 3. Skręcić ramę wkrętami, smarując klejem czoła listewek poziomych. Dobrze jest nawiercić otwory pilotażowe dla śrub. = Tekst pochodzi ze stron PCI papugi.dt.pl i nie powinien znajdować się nigdzie indziej
 4. Przyciąć siatkę na wymiar dodając 4 cm. Naciągnąć siatkę na ramę zaginając po bokach około 2 cm. Przyczepić siatkę zszywaczem lub przybić gwoździkami zaginając je. Dodatkowo na zewnątrz siatki można przyczepić moskitierę (jeśli siatka ma duże oczka, a papuga jest mała, to moskitiera jest konieczna - jednak wtedy nie można zostawiać papugi samej przy otwartym oknie). Gdy szerokość siatki jest niewystarczająca, można ja "zszyć" z dwóch (lub więcej) kawałków starannie przeplatając drut, którym łączy się dwa odcinki na zakładkę.
 5. Z boku ramy, tam gdzie będzie przylegać do muru, wywiercić po dwa (w wysokich oknach można wywiercić 3) otwory. Zwykle jest niewygodnie mocować u góry, a na dole jest parapet, którego nie należy uszkodzić. Jednak mocowanie ramy po bokach wystarczy.
 6. Wstawić ramę do wnęki okiennej (uważać by nie wypadła) i na murze zaznaczyć miejsce położenia otworów ramy. Zdjąć ramę.
 7. W murze wywiercić otwory pod dość duże kolki i je zamocować.
 8. Wstawić ponownie ramę i przykręcić ja do muru. Śruby mocujące muszą być dłuższe o 2 do 3 cm. Dokręcić tak, by szczelina po obu stronach była jednakowa. Listewki dogną sie zmniejszając szczelinę i napinając dodatkowo siatkę.

Ilustracje

Punkty 3-4. Sklejona i skręcona rama. Przyczepiona zszywkami siatka (pierwsze zdjęcie), a na kolejnym zdjęciu z dodatkową moskitierą.

rama

rama

rama
Dodatkowe zabezpieczenie grubej siatki w miejscu łączenia.
Siatka powinna być od strony papug aby trudniej im było dostać się do samego drewna. Taką konstrukcję trzeba na bieżąco sprawdzać czy papugi nie wyciągnęły zszywaczy.

Tak wygląda gotowa rama:

rama

Mocowanie do muru:

rama

 


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa, został zamieszczony w 2007 roku.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2016 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!