Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Czy żwirek i piasek jest konieczny dla papug?UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

W wielu miejscach można się spotkać z zaleceniem podawania papugom żwirku. Można nawet w sklepach kupić żwirek. Stosowanie żwirku uzasadniane jest koniecznością rozcierania pokarmu w żołądku mięśniowym.

Na początku zdefiniujmy określenie żwirek. Są to drobne kamyczki (ich wielkość zależy od tego dla jakich ptaków mają być przeznaczone). Istnieje także żwirek mineralny, rozpuszczalny - składa się on z różnych muszelek, które w przewodzie pokarmowym papugi rozpuszczają się i dostarczają potrzebnych składników, głównie wapnia - takim się w tym artykule nie zajmuję.

Jest prawdą, że ptak nie jest w stanie strawić twardych łupek ziarna (np. słonecznika), gdy więc je zjada, to podawanie żwirku jest konieczne. Ale przecież papugi nie jedzą ziarna z łuskami, o czym wie każdy kto ma papugę: wszystkie ziarenka przed zjedzeniem zostają obrane, a większe (takie jak słonecznika) także zmiażdżone dziobem. Niektóre inne gatunki ptaków zjadają ziarna w całości (o czym może zaświadczyć każdy, kto kiedyś dokarmiał gołębie). I właśnie dla takich ptaków konieczny jest żwirek, ale nie dla papug. U papug bowiem enzymy trawienne nie napotykają przeszkody w postaci łuski i mogą bez problemów strawić ziarno.

Znanych jest wiele przypadków papug trzymanych przez lata (nawet 20 lat) bez żwirku, i papugom tym nic nie dolega, nie mają żadnych problemów z trawieniem. Z drugiej strony są znane przypadki chorób (np. zatkania przewodu pokarmowego) spowodowane zjedzeniem żwirku lub piasku. Zatkanie przewodu pokarmowego może doprowadzić nawet do śmierci ptaka.

Żwirek może być pomocny u papug z chorobami trzustki lub problemami z trawieniem. Podawanie żwirku w takich przypadkach (tylko jako środek uzupełniający leczenie!) powinno być jednak konsultowane z lekarzem. Papugi te nie są bowiem zdrowymi ptakami.

Jeśli właściciel papugi chce koniecznie podawać żwirek, Avian Medicine* zaleca podawanie nimfom nie więcej jak 5 ziarenek raz na dwa lata (generalnie jednak odradza stosowanie żwirku i piasku).

Podsumowując: nie ma żadnych dowodów na to, że żwirek może być w czymkolwiek pomocny dla papug. Są natomiast przypadki śmierci w wyniku zjedzenia żwirku czy piasku...

*"Avian Medicine: Principles and Application"  Branson Ritchie, Greg J. Harrison, Linda R. Harrison - najbardziej ceniona publikacja dotycząca "ptasiej" medycyny.


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa, z roku 2002. Na stronach tych miał tytuł "Czy żwirek i piasek jest konieczny dla nimf?" (ze względu na to, że serwis ten był o nimfach).    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!