Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Kakadu żółtolica (Cacatua sulphurea)



Zamieszkuje wyspy Indonezji.

W zależności od podgatunku osiąga wielkość od 33 do 40 cm. Jest jakby miniaturką kakadu żółtoczubej (bez podanej wielkości nie do odróżnienia na zdjeciach). Podobnie jak kakadu żółtoczuba jest biała z żółtym czubem. Ma jedynie bardziej żółtą plamę policzkową (stąd nazwa). Podobnie jak kakadu żółtoczuba może mieć pióra żółte lub bardziej pomarańczowe.

kakadu żółtolica
© 2001 www.arttoday.com

Jest znacznie rzadsza od kakadu żółtoczubej, w niektórych dotychczasowych siedliskach wymarła lub jest bliska wymarcia. Populacja stale zmniejsza się z powodu odłowu.

Zamieszkuje przede wszystkim dziewicze lasy podzwrotnikowe. Żyje w parach lub niewielkich grupkach do 10 ptaków. Czasami papugi te łączą się w większe stada. Na wyspie Sumba obserwowano kakadu w jednym stadzie z barwnicami (Eclectus roratus). Zobaczyć je można właściwie tylko w locie. W koronach drzew są trudne do zauważenia, na najmniejszy sygnał niebezpieczeństwa zamierają w bezruchu. Podobnie jak inne kakadu są bardzo czujne i ostrożne.

Żywią się nasionami, owocami, młodymi pędami roślin, pączkami, bulwami i korzeniami, a także larwami owadów.

Na gniazda wybierają najchętniej dziuple w drzewach Gossapinus. O zachowaniach lęgowych w naturze niewiele wiadomo. W niewoli lęgi są trudne, ale regularnie notowane. Najtrudniejsze jest dobranie dobrej, zgodnej pary. Konieczne jest również zapewnienie odpowiednio dużej woliery (5 x 2 x 2 m). Czasem samce mogą być bardzo agresywne w okresie lęgowym i mogą nawet zabić samice. Przyczyną jest niedobranie pary oraz za mała woliera. Dobrana para stara się zawsze przebywać koło siebie, wzajemnie pielęgnuje sobie pióra, samiec karmi samicę. Rano i po południu samiec biega po gałęziach, stroszy czub, podskakuje, rozkłada skrzydła samica zaś odpowiada charakterystycznymi skłonami ciała. Nie można dopuszczać do lęgów przed ukończeniem przez ptaki 3 lat. Samica składa 2 (czasami do 5) jaja w odstępie 3-4 dniowym. Inkubacja trwa 24 do 30 dni. Wysiadują oboje rodzice. Młode opuszczają gniazdo po 8 do 10 tygodniach. Młode mogą być atakowane przez samca. należy je wtedy oddzielić. Możliwe są dwa lęgi w roku.

[tekst pochodzi z Papuziego Portalu z roku 2001)



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2007 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!