Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Sensacyjne przyjście na świat ary błękitnej (Anodorhynchus leari)



W poniedziałek 14 maja stało się. Długie i pełne obaw czekanie ostatecznie dobiegło końca. Wśród ciepłych piór rodziców zastępczych, doświadczonej pary ar zielonoskrzydłych, po raz pierwszy w Europie, przyszła na świat młoda ara błękitna. Pisklę ważyło 20 gramów, zostało natychmiast zaakceptowane przez zastępczych rodziców. Od tego czasu pisklę było ostrożnie obserwowane. Teraz, po trzech tygodniach, nadszedł czas aby zaprezentować je publicznie, co jest możliwe jedynie poprzez zdjęcia, ponieważ nie można zakłócić spokoju rodzicom. Teraz młoda ara błękitna, nazwana Edwardem, waży już 495 gramów czyli 24 razy więcej niż w momencie wyklucia.

W czasie sesji zdjęciowej cenne pisklę zostało zaobrączkowane zamkniętą obrączką. Potem natychmiast oddano Edwarda do gniazda, gdzie czekali niecierpliwie rodzice. Teraz trzeba poczekać jakieś 7 - 8 tygodni aż mała ara opierzy się i opuści potem gniazdo. Do tego czasu pisklę będzie obserwowane jedynie przez kuratorów.

piskle ary blekitnej

W listopadzie 2006 roku, Fundacja Loro Parque otrzymała od władz brazylijskich IBAMA dwie pary tych papug w celu wzięcia udziału w międzynarodowym programie hodowlanym ary błękitnej. Oficjalnie zarejestrowanych jest tylko 43 tych papug w niewoli, większość pochodzi z konfiskaty. Większość żyje w ogrodach zoologicznych w Brazylii. Pierwszy raz udało się w niewoli rozmnożyć ten gatunek w latach 70 w USA, drugie udane lęgi miały miejsce w zeszłym roku w Katarze, w centrum Sheik Al Tani.

ara blekitnaFundacja Loro Parque posiada najbardziej różnorodną kolekcję papug na całym świecie, na którą składa się ok. 350 gatunków i podgatunków papug. Przyczynia się też do ratowania zagrożonych gatunków. Od jakiegoś czasu, w porozumieniu z władzami brazylijskimi, rozmnaża (z sukcesami) arę modrą (Cyanopsitta spixii), gatunek, który w naturze już wyginął. Dlatego też ośrodek ten został wybrany aby pomóc w założeniu genetycznej rezerwy dla ary błękitnej. Tak więc ara błękitna została po raz pierwszy legalnie przekazana instytucji spoza Brazylii. Szybki sukces w hodowli ary błękitnej na Teneryfie niewątpliwie spowodowany jest sprzyjającym klimatem. Poza optymalnymi warunkami klimatycznymi, zainstalowaliśmy w wolierze ar trochę sztucznych skał, w których znajdują się jamy ponieważ podobnych używają one w czasie lęgów w naturze. Zostały one natychmiast zaakceptowane i posłużyły na miejsca na gniazda. Pierwsze jajka zostały niestety zniszczone przez papugi, dlatego następne zostały im zabrane. Te jajka też miały niewielkie dziurki w skorupce, które jednak udało się zalatać specjalną pastą. Na rodziców zastępczych wybrano parę ar zielonoskrzydłych, która już wcześniej, w ramach testu, była rodzicami zastępczymi dla ary hiacyntowej.

skaly

Fundacja Loro Parque jest jedną z najważniejszych światowych organizacji zaangażowanych w ochronę zagrożonych gatunków papug. Ponad 6 milionów dolarów zostało zainwestowane w 50 projektów w ciągu ostatnich kilku lat, włączając w to projekt ochrony ary błękitnej w jej naturalnym środowisku w brazylijskiej prowincji Caatinga. Zamieszkująca tam populacja dzikich ar błękitnych została odkryta w 1978 roku. Liczyła wtedy mniej niż 250 ptaków. Liczbę tą udało się zwiększyć do ponad 630. To jest fakt bardzo podtrzymujący na duchu wszystkie osoby, które angażują się w ochronę zagrożonych gatunków na naszej planecie.

Sensacyjne przyjście na świat pierwszej w Europie ary błękitnej, daje nadzieję na dalsze sukcesy i szansę, że uda się uratować ten gatunek na przyszłość.

Wiadomość z ostatniej chwili (4 lipca 2007): mamy kolejne zapłodnione jajko tej pary.

Tekst i zdjęcia pochodzą ze stron City Parrots, z którymi współpracujemy.

Tekst: Matthias Reinschmidt, Kurator Loro Parque




    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2007 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!