Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Papugi z NazcaW Peru znajduje się znany na cały świat płaskowyż Nazca. Rozsławił go miedzy innymi swoimi "teoriami" Daniken. Znajdują się na nim "rysunki" przedstawiające linie, figury, zwierzęta i ludzi. Rozciągają się one na obszarze ok. 220 km2 pomiędzy dolinami rzek Rio Grande de Nazca i Rio Ingenio. Najwięcej jest obiektów przedstawiających figury geometryczne i linie (łamane, spirale). Znacznie mniej jest przedstawień biomorficznych (ludzie, zwierzęta, rośliny). Podłożem płaskowyżu jest żółty piasek, na wierzchu leżą ciemnobrązowe i czarne kamienie. Rysunki powstały przez oczyszczenie piaszczystego podłoża z kamieni, co dało jasny ślad na ciemnym tle kamieni reszty powierzchni. Dodatkowo linie są podkreślone ciemną obwódką powstałą z nasypu odrzuconych kamieni.


Nazca - ogólny widok fragmentu płaskowyżu

Bardzo trudno jest określić wiek tych linii. Nie ma metody archeologicznej która pozwoliłaby określić wiek konstrukcji ułożonych z kamieni. Próbowano różnych pośrednich metod. Ceramika znaleziona w pobliżu pochodzi z okresów późniejszych niż kultura Nazca. Datowana jest na okres od 600 roku do nawet czasów inkaskich (1450-1535). Są to więc daty bardzo późne. Porównanie stylistyczne geoglifów z przedstawieniami na ceramice Nazca dało daty 100 przed Chr. do 100 po Chr. Istnieje kilka dat 14C pochodzących z drewnianych palików - niestety kontekst znalezienia tych palików jest bardzo niejasny (nie wiadomo czy w ogóle w jakikolwiek sposób wiążą się z liniami), a daty wahają się od IV-V wieku do czasów współczesnych. W ostatnich latach zastosowano nową metodę datowania mikroskopijnych osadów organicznych, odkładających się na odsłoniętych powierzchniach kamieni metodą akceleratorową. Uzyskano 9 dat, które zawierają się w przedziale od 92 przed Chr. do 658 po Chr.

Chcących poczytać więcej na ten temat odsyłam do książki "Z powrotem na ziemię" wydanej przez wyd. Prószyński i S-ka. Teorii Danikena omawiać nie będę bo to nie miejsce na bajki.

Geoglify biomorficzne wykonane były zazwyczaj jedną nieprzerwaną i nie krzyżująca się linią. Największy tego typu geoglif przedstawia ptaka, zapewne kormorana - zachowany fragment mierzy 300m. Drugim co do wielkości przedstawieniem jest papuga - osiąga długość 250 m. Przedstawienie papugi nie jest niczym dziwnym. Nawet dziś 30 minut drogi od Nazca można spotkać papugi - ary. Dawniej było ich znacznie więcej.


geoglif przedstawiający papugę
    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2007 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!