Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Miejski Ogród Zoologiczny w WarszawieUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Informacje z 2001 roku

Warszawski Ogród Zoologiczny istnieje od 1928 roku. Jego powierzchnia wynosi 40 ha. 18 grudnia 1998 roku otwarto nową ptaszarnię, którą budowano przez dwa lata. Powierzchnia zabudowy wynosi 2000 qm. Centralną częścią ptaszarni jest hala wolnych lotów o powierzchni 300 qm i wysokości 9 m. Jest ona w 3/4 otoczona dość ciemnym korytarzem dla zwiedzających, który z jednej strony przylega do hali wolnych lotów, a z drugiej ma okna o wymiarach 2x3 m, za którymi jest 15 wolier wewnętrznych. W wolierach, obficie obsadzonych roślinami, ze ścianami pokrytymi malowidłami oddającymi charakter poszczególnych środowisk 5 kontynentów.

  młode 1999/2000   na Czerwonej Liście
zagrożonych wymarciem 
gatunków

ary

 
Ara ararauna + Ara ararauna  
Ara militaris   Ara zielona +
Ara (Propyrrhura) auricollis
+  Ara żółtoszyja  
Anodorhynchus hyacinthinus   Ara hiacyntowa +

kakadu

 
Cacatua alba +  Kakadu biała +
Probosciger aterrinus   Żałobnica palmowa +
Nymphicus hollandicus +  Nimfa  

amazonki

 
Amazona amazonica   Amazonka modrobrewa  
Amazona aestiva   Amazonka niebieskoczelna  

lory 

 

Eos bornea

+  Lora karmazynowa  
Eos squamata   Lora fioletowoszyja  

konury

 
Nandayus nenday +  Konura czarnogłowa  
Aratinga acuticauda +  Konura niebieskoczelna  
Enicognatus leptorhynchus +  Rudosterka długodzioba +
Cyanoliseus patagonus + Patagonka  

aleksandretty

 
Psittacula krameri + Aleksandretta obrozna  
Psittacula cyanocephalla +  Aleksandretta śliwogłowa  
Psittacula eupatria + Aleksandretta większa  

papużki australijskie

 

Neophema pulhella

  Łąkówka turkusowa +

Polytelis anthopeplus

  Księżniczka słoneczna  
Polytelis alexandrae   Księżniczka wspaniała +
Polytelis swansonii   Księżniczka tarczowa +
Platycercus eximus + Rozella białolica  
Platycercus adscitus   Rozella blada  
Platycercus elegans   Rozella królewska  
Psephotus haematonotus + Świergotka seledynowa  

papugi afrykańskie

 
Agapornis fisherii +  Nierozłączka rudogłowa +
Psittacus erithacus   Żako  
Poicephalus senegalus   Afrykanka ognistobrzucha  

Jako jedyne, warszawskie ZOO posiada ary żółtoszyje, które się mnożą. Jedną parę dostał ogród zoologiczny w Opolu. Ara żółtoszyja jest niewielką papugą (jak na ary) - osiąga wielkość ok. 38 cm. W naturze zamieszkuje lasy galeriowe i inne górskie leśne środowiska Boliwii, Paragwaju, Brazylii i Argentyny. Jest nadal jeszcze dość popularna, ponieważ łatwo adaptuje się do zmian środowiska. W swoim naturalnym srodowisku jest to ptak bardzo towarzyski. Poza sezonem lęgowym żyje w stadkach składajacych się z 10 - 20 ptaków. Różne stadka zbierają się na noc na tym samym drzewie. Okazjonalnie może tworzyć duże stada, obserwowano stada liczące ok. 500 ptaków. W Europie jest bardzo rzadka. W Polsce jedynie warszawskie (i teraz opolskie) ZOO ma te ary, prawdopodobnie są trzymane pojedyncze ptaki przez hodowców, którzy sprowadzili je z Czech lub Niemiec.

Kolejną arą, którą zobaczyć można w Polsce tylko w warszawskim ogrodzie zoologicznym jest ara hiacyntowa. Jest to największa papuga (osiąga wielkość do 100 cm), a przez wielu uznawana jest za najpiękniejszą. Cały ptak jest kobaltowo niebieski z kontrastowymi, żółtymi paskami przy dolnej części dzioba. Jej siedliska znajdują się w północnej Brazylii, wschodniej Boliwii i najbardziej północno wschodniej części Paragwaju. Zamieszkuje otwarte i pół-otwarte przestrzenie z grupami wysokich drzew lub palm. Preferuje lasy galeriowe, nie przepada za lasem deszczowym. Jest papugą bardzo rzadką. Parę lat temu jej populację oceniano na mniej niż 4000 ptaków. Znajduje się na Czerwonej Liście IUCN (z roku 2000) jako gatunek, który zagrożony jest wyginięciem w najbliższej przyszłości (EN). Niestety od poprzedniej Czerwonej Listy (1996) status ary hiacyntowej pogorszył się. Najbardziej zagraża jej wyłapywanie (mimo pełnej ochrony prawnej) i sprzedaż "miłośnikom ptaków" oraz utrata warunków bytowych, przede wszystkim wycinanie drzew, w których ary zakładają gniazda. Warszawskie ZOO posiada aż dwie pary tych ar (dodatkowy samiec został przekazany do ZOO w Oliwie).

I wreszcie kolejny rzadki gatunek, tym razem z grupy kakadu - żałobnica palmowa (zwana też kakadu palmową). W Polsce oprócz ZOO w Warszawie żałobnica jest tylko we Wrocławiu, posiada ją też tylko jeden hodowca prywatny. W całej Europie doliczono się ok. 100 tych papug, ale ich liczba stale spada. Jest to największa papuga z grupy kakadu. W zależności od podgatunku liczy od 60 do 68 cm. Występuje na Nowej Gwinei, wyspie Salawati, wyspach Aru, na półwyspie Jork w Australii i kilku okolicznych wyspach gdzie żyją szczątkowe populacje.

W ZOO w Warszawie były trzy żałobnice odebrane na granicy przemytnikowi (na zdjęciu), niestety ptaki te zostały skradzione z ZOO i zapewne sprzedane "miłośnikowi ptaków". Teraz warszawskie ZOO ma nową parę żałobnic - samica przyjechała z Manilii, a samiec z Rotterdamu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

ZOO w Warszawie mieści się przy ulicy Ratuszowej 1/3. Otwarte jest od 9 do zmroku. Papugi można oglądać przez cały rok. ZOO prowadzi adopcję zwierząt oraz sprzedaje młode urodzone w ZOO papugi (jeśli akurat takie "nadwyżki" posiada). W sprawie adopcji należy kontaktować się z Fundacją Panda (e-mail panda@zoowarszawa.pol.pl lub tel. (22) 619 40 41).


Tekst przeniesiony z nieistniejącego już serwisu Papuzi Portal.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!