Kolory i barwniki nimf

 

Nimfy zawdzięczają swoje kolory barwnikom z dwóch grup: melaninom i psitakofulwinom*.

Barwniki znajdują się w promykach piór. Promyki mają budowę koncentryczną warstwową. W środku znajduje się warstwa rdzeniowa, a na zewnątrz warstwa korowa. U papug, które mają kolory zielone, pomiędzy tymi dwoma warstwami występuje warstwa zawierająca komórki pryzmatyczne. W piórach nimf tej warstwy nie ma. Dlatego niemożliwe jest uzyskanie nimfy zielonej czy niebieskiej.

Dokładniej o budowie piór można przeczytać TUTAJ

MELANINA

U papug występuje tylko jedna odmiana melaniny: eumelanina.

Barwnik ten daje kolory szare i brązowe. Występuje w warstwie rdzeniowej promyku pióra. Może też występować w warstwie korowej.

Normalnie (dziko) ubarwione nimfy mają większość piór w kolorze ciemnoszarym.

Mutacje mogą całkowicie zahamować produkcje melaniny, mogą zmienić jej koncentrację oraz mogą w inny sposób wpływać na jej produkcję.

Kolorystycznie daje to wszelkie możliwe zmiany odcieni szarego, przede wszystkim jego rozjaśnienie (kilka mutacji); całkowitą eliminację szarego (lutino); zmianę szarego w brązowy (cynamonowa) oraz mogą zmieniać rozłożenie szarego: w całych piórach (szek) lub w części pióra (perłowa).

Melanina występuje także na nogach i dziobie. Podobnie jak u ludzi znajduje się także w oku. Czerwone oczy u lutino są pozbawione melaniny.

PSITAKOFULWINY

Są to barwniki o podobnych właściwościach i pochłaniające fale o podobnej długości jak barwniki karotenowe znajdujące sie w piórach wielu różnych ptaków. Różnią się jednak tym od barwników karotenowych, że są przez ptaki syntetyzowane bez konieczności dostarczania ich prekursorów w pożywieniu.

Psitakofulwiny dają kolory żółte i pomarańczowe. Występują zawsze w warstwie korowej promyku piora.

Ilość żółtego bardzo różni się pomiędzy ptakami. Najbledsze ptaki nie mają żółtego za plamami policzkowymi, zamiast niego jest tam kolor biały lub bladożółty.

Pisklęta mają różne odcienie żółtego. Im mocniejszy żółty na pisklaku tym mocniejszy będzie żółty na dorosłym ptaku.

Zauważono zależność pomiędzy żółtą a pomarańczową psittaciną: im mocniejszy żółty kolor głowy tym jaśniejsza pomarańczowa plama.

Mutacje mogą rozjaśniać równocześnie żółty i pomarańczowy, a mogą mieć wpływ tylko na jeden z tych kolorów. W mutacji białogłowej następuje całkowita eliminacja psitakofulwiny.

ŁĄCZENIE KOLORÓW

Te same pióra mogą zawierać zarówno melaninę, jak i psitakofulwinę. Ciemna melanina w takich przypadkach zawsze maskuje jaśniejsze kolory psitakofulwiny (wyraźnie jest to widoczne na głowach samiczek dziko ubarwnionych). Przy jaśniejszej melaninie żółta psitakofulwina daje żóltawe zabarwienie szarego lub brązowego.

Bardzo mocny żółty i bardzo ciemny szary dają specyficzny kolor zwany w niektórych językach łupkowym. Jest to taki bardzo ciemny, prawie czarny szary, z tłustawym połyskiem.

       

powrót do mutacji

 
* W dawniejszych swoich publikacjach (także publikowanych w czasopismach) używałam nazwy "psittacina". Taka nazwa była też używana w publikacjach anglojęzycznych dla odróżnienia tego barwnika od barwników karotenoidowych zwanych też lipochromowymi. Późniejsze prace naukowe pozwoliły wyizolować ten barwnik u papug. Została mu nadana angielska nazwa: psittacofulvin. Psitakofulwina jest spolszczeniem tej nazwy. Jest mojego autorstwa.
 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2000-2014 Cockatiel czyli Nimfa