Odmiana bladogłowa

 

Pierwszy raz odmianę tą uzyskano w Wielkiej Brytanii w 1989 roku (czasem podaje się rok 1988, ale sam Bob Crossley podaje rok 1989). Hodowca, który ją uzyskał to właśnie Bob Crossley. Jest to druga mutacja uzyskana w Anglii, wcześniej była dominująca srebrna.

zdjecie mutacji
para bladogłowych nimf (samica po lewej)

Jest to mutacja autosomalna (nie sprzężona z płcią) recesywna, z jednym wyjątkiem - jest ona mianowicie dominująca w stosunku do mutacji białogłowej. Papuga mająca jeden gen białogłowej i jeden bladogłowej zawsze będzie wyglądała tak jak na zdjęciu powyżej. Czyli papuga białogłowa nie może być nosicielem genu bladogłowej. Wynika to z tego, że allel mutacji bladogłowej znajduje się w tym samym miejscu chromosomu co allel mutacji białogłowej. Więcej na ten temat TUTAJ.

zdjecie mutacji
nimfy perłowe: normalna po prawej i cynamonowa bladogłowa po lewej

W odmianie tej następuje redukcja żółtej psittaciny we wszystkich piórach nimfy, nie tylko na plamie policzkowej (jak w odmianie żółtolicej). Dlatego też papuga ta ma wszystkie żółte pióra dużo jaśniejsze niż normalnie, bardzo blado żółte. Ma też bardzo jasno żółtą główkę z ciemniejszą żółtą, brzoskwiniową plamą. Szare pióra mają tendencję do przyjmowania prawie czarnego koloru, jakkolwiek nie zawsze. Nigdy jednak nie będą prawdziwie czarne.

zdjecie mutacji
nimfa lutino 'zwykła' i po lewej lutino bladogłowa

Jak widać na zdjęciach odmiana bladogłowa może być łączona z innymi mutacjami w podwójne i wielokrotne kombinacje. Nie może być tylko łączona z białogłową, z którą tworzy specyficzne połączenia (patrz link podany wyżej).

zdjecie mutacji
nimfy dominujące srebrne: normalny po prawej i bladogłowy po lewej (samce)

Nimfy bladogłowe nie wystepują jeszcze w Polsce, przynajmniej nie spotkałam się z takimi. Nazwa 'bladogłowa' jest naszym pomysłem. W nomenklaturze anglojęzycznej nazywana bywa najczęściej 'pastel', ale w Polsce nazwą pastelowa określa się na ogół srebrne odmiany (akurat nie w przypadku nimf).

Dodane: aktualnie nimfy bladogłowe są hodowane także w Polsce, nadal jednak są rzadkie.

 

Jeśli kogoś zainteresują papugi tej odmiany, a dysponuje większą gotówką to może zakupić je w Anglii u Boba Crossley.

Zdjęcia: Bob Crossley


Artykuł z 2002 roku z późniejszymi uzupełnieniami i drobnymi zmianami związanymi z lepszym poznaniem tej mutacji.

 
 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2002 Cockatiel czyli Nimfa