Kupujemy nimfę

 

Kiedy już wszystko jest przygotowane następuje ten długo wyczekiwany moment zakupu nimfy.

Gdzie możemy kupić ptaka? W sklepie zoologicznym, u hodowcy, na wystawach czy z ogłoszeń. Powszechnie twierdzi się, że najlepiej kupować u hodowcy. Jest to jednak niekoniecznie prawda. Hodowca, który hoduje ptaki dla zysku może mas oszukać i często robi to np. zaniżając wiek ptaka. U hodowcy cena jest nieznacznie niższa niż w sklepie. Nigdzie jednak nie mamy pewności, że ptak jest zdrowy. Możemy jedynie polegać na własnej obserwacji zewnętrznych objawów zdrowia lub choroby ptaka. Najlepiej przed zakupem odwiedzić kilka sklepów, porozmawiać z hodowcami i kupić tam gdzie osoba sprzedająca zrobi na nas najlepsze wrażenie. 

Jesteśmy już przed klatką i chcemy wybrać konkretnego ptaka. Nie spieszmy się! Spokojnie przyglądnijmy się ptakom. Jeśli któryś jakoś szczególnie nam się spodoba (nie tylko zewnętrznie) to weźmy tego, nawet jeśli obok będzie ładniej upierzony. Jeśli któryś z ptaków w jakiś sposób zainteresuje się nami, podejdzie, będzie się nam przeglądał, to koniecznie weźmy tego - ze strony ptaka została nawiązana pierwsza nić porozumienia a to bardzo ważne! Znacznie lepiej jeśli to ptak wybierze nas niż my ptaka.

Jak rozpoznać czy ptak jest zdrowy? Przede wszystkim zdrowy ptak jest ruchliwy, czyści pióra, ma czyste otwory nosowe, błyszczące oczy; chory  ptak siedzi napuszony i osowiały, najczęściej na dnie klatki ma nieporządne upierzenie, śpi. Musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach: zupełnie zdrowy ptak też może spać w dzień, pióra w złym stanie mogą być wynikiem zniszczenia mechanicznego w za małej klatce. Zanieczyszczenie okolic kloaki w normalnych warunkach jest objawem choroby, jednak ptak wydala rzadki kał pod wpływem stresu, a o to nietrudno w warunkach sklepowych. Sprawdźmy też czy ptak ma wszystkie palce i pazurki, jeśli jednak nie, ale nie przeszkadza mu to w poruszaniu się a właśnie tego ptaka chcemy, to i tak go kupmy!

W USA popularne są papugi wykarmione przez człowieka, a nie swoich rodziców. Papugi takie od razu pozbawione są nieufności wobec człowieka i znacznie szybciej się oswajają. Papuga wychowana przez rodziców zawsze początkowo będzie bać się ręki człowieka, a jej oswajanie będzie trwało dłużej. Papuga wychowana przez człowieka będzie jednak znacznie bardziej potrzebowała naszej obecności, nie będzie się też nadawała do hodowli. W Polsce problem wyboru papugi wykarmionej przez człowieka czy rodziców jest jednak nieistotny, bowiem trudno kupić wykarmioną przez człowieka nimfę. 

A teraz cieszmy się naszym nowym członkiem rodziny, choć czekają nas trudne początki! Przeczytaj też o PIELĘGNACJI.

powrót do tekstu dla początkujących

 
 


jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2000-2002 Cockatiel czyli Nimfa