logo


    Strona główna serwisu o papugach          Strona głowna serwisu o chorobach drobiu            


    Patologie jaj oraz wywołujące je czynniki



Zanim przeczytasz ten artykuł warto przeczytać artykuł o tworzeniu się i budowie jaja.

Czasem zdarzają się jaja inne niż powinny być. Przyczyny znoszenia takich jaj są różne, są to zarówno czynniki środowiskowe, związane z pożywieniem, jak i chorobowe.

Wielkość (masa) jaj

Jaja małe

Mogą pojawiać się na samym początku nieśności. Świadczą o zbyt wczesnej dojrzałości płciowej. Jaja takie mają normalną budowę morfologiczną.

male
Jajo małe
(zdjęcie: Alison z The J Family Farm)

Bardzo małe jaja. Jeśli są całkowicie pozbawione żółtka to znoszenie ich nie ma związku z fazą nieśności. Powstają jak do jajowodu dostanie się fragment złuszczonego nabłonka. Jeśli mają niewielką ilość żółtka to oznacza, ze pękł niedojrzały pęcherzyk na jajniku i do jajowodu dostała się odrobina żółtka z rozlanego pęcherzyka. Przyczyną może być silny wstrząs, który powoduje pęknięcie pęcherzyka, co ma miejsce przy niedostatecznej liczbie gniazd oraz nieumiejętnym i niedelikatnym łapaniu kur. W obu przypadkach do utworzenia jaja dochodzi z powodu drażnienia śluzówki jajowodu przez ciało obce.

male
Jajo z odrobiną żółtka
(zdjęcie: Alison z The J Family Farm)

Zmniejszenie masy

Zmniejszenie masy jaja może być spowodowane skarmianiem rzepakiem (kwas erukowy) oraz bobikiem (wicyna i konwicyna), a także niedoborami aminokwasów.

Innymi powodami zmniejszenia masy jaj są warunki środowiskowe, przede wszystkim nieodpowiedni cykl świetlny oraz wysoka temperatura,.

Jaja duże

Jaja z dwoma żółtkami powstają w przypadku zaburzeń w owulacji, kiedy jednocześnie tworzą się i pękają dwa pęcherzyki. Rody kur wywodzące się z rasy White Rock mają genetyczne predyspozycje do znoszenia takich jaj. Dwa żółtka mogą być także w jajach kur, które są na początku nieśności i nie mają jeszcze prawidłowej synchronizacji pracy jajnika albo w innych zaburzeniach funkcji jajnika.

duze
(zdjęcie: paul66 z The Poultry Forum)

Bardzo rzadko w jednym jaju może znaleźć się większa liczna żółtek, np. trzy. Największa liczba żółtek znana z literatury to dziewięć. Trzeba pamiętać, że takie jaja są duże, na ogół na tyle duże, że kura nie jest w stanie ich znieść.

Jaja z dużą ilością białka powstają jak żółtko zbyt wolno przesuwa się przez jajowód i zostaje odłożona nadmierna ilość białka. Sytuacja taka jest rzadka.

Jajo w jaju powstaje jak gotowe jajo cofa się do wcześniejszych odcinków jajowodu i zostaje ponownie otoczone białkiem, a następie skorupką. W niektórych przypadkach takie cofnięte jajo może spotkać się z kolejnym żółtkiem i razem z nim zostać otoczone białkiem i koleiną skorupką. Podobnie jak w poprzednim przypadku wskazuje to na nieprawidłową pracę jajowodu, może być skutkiem stanów zapalnych jajowodu dokładna przyczyna wystąpienia czegoś takiego nie jest jednak znana.

jajo w jaju
Jajo w jaju; zewnętrzne jajo miało dwa żółtka.
(zdjęcie: paul66 z The Poultry Forum)

W Księdze Rekordów Guinnesa znajduje się największe jajko kurze o średnicy 23 cm, znajdowało się w nim 5 żółtek. Najcięższe jajo ważyło 0,5 kg.

Kształt

U starszych kur obserwuje się tendencję do znoszenia jaj o kształcie bardziej wydłużonym.

Jaja o bocznym spłaszczeniu pojawiają się w sytuacji jak jedno jajo znajduje się w stadium kalcyfikacji i w tym samym czasie pojawia się drugie jajo, które powoduje boczne spłaszczenie pierwszego. W takiej sytuacji drugie jajo najczęściej jest znoszone w błonach, bez skorupki, albo w bardzo cienkiej skorupce i bez kutykuli. Przyczyną są zaburzenia owulacji.

W wyjątkowych sytuacjach jaja mogą przybierać rożne dziwne kształty, oczywiście na tyle, na ile pozwala forma jajowodu.

ksztalty
Jaja o różnych kształtach
(zdjęcie: Amateur Photography - Nature Pictures)

Jaja o nieprawidłowym kształcie występują też w przypadku syndromu spadku nieśności.

Białko

Normalne białko ma lekko seledynowy odcień, co spowodowane jest odkładaniem w jaju ryboflawiny. Niektóre kury, na skutek mutacji, są pozbawione możliwości odkładania tej witaminy. Jaja takie są pozbawione odcienia seledynowego, nie nadają się też do inkubacji ponieważ zarodki zamierają ok. 13 dnia.

Rozrzedzenie białka może świadczyć o zakaźnym zapaleniu oskrzeli oraz syndromie spadku nieśności. W tym drugim przypadku białko gęste może być zmętniałe. Białko z rozlanego jaja nie tworzy okręgu tylko rozlewa się na znacznie większej powierzchni,

Żółtko

Zabarwienie zielonkawe - po spożyciu niektórych roślin z rodziny krzyżowych oraz żołędzi.

Zabarwienie brązoworóżowe - zawartość śruty bawełnianej w paszy, a także stosowanie niektórych leków przeciwpasożytniczych (piperazyna) i kokcydiostatyków (nikarbazyna).

Zabarwienie szare - po leczeniu chlortetracykliną.

Zabarwienie różowe - nadmiar syntetycznego czerwonego barwnika przy równoczesnym niedoborze barwnika żółtego.

Bladożółte zabawienie występuje czasem w przypadku kokcydiozy.

Inne zmiany zabarwienia - obecność, nadmiar lub zła jakoś barwników w pożywieniu, zwłaszcza barwników rozpuszczających się w tłuszczach może spowodować różne nienormalne zabarwienie żółtka.

Skorupa

Brudna skorupa. Zabrudzenie kałem następuje najczęściej już po zniesieniu ponieważ w czasie znoszenia jaja odcinek pochwowy zamyka ujście jelita grubego. W przypadku biegunek (zaburzenia funkcjonowania jelit) skorupka może zostać zabrudzona kalem tuż przed zniesieniem i w trakcie znoszenia.

Zabrudzenie krwią może być spowodowane wynicowaniem jajowodu, uszkodzeniami ujścia jajowodu i kloaki, może także świadczyć o kanibalizmie w stadzie. Niewielkie ilości krwi mogą występować na pierwszym jaju.

Kolor skorupy zależy od predyspozycji genetycznych, na zmiany koloru nie mają wpływu żadne składniki z pożywienia. Niewielkie zmniejszenie intensywności zabarwienia czasem obserwuje się w przypadku bardzo wysokiej nieśności, a także u starych kur. Odbarwienia skorupy występują po podaniu niektórych antybiotyków, a także po kokcydiostatyku nikarbazynie oraz w przypadku zatrucia mikotoskynami.

Odbarwienie skorupy oraz brak kutykuli występuje w syndromie spadku nieśności.

Brak skorupy (jaja są znoszone w błonach), cienkie i miękkie skorupy, źle uwapnione z możliwymi podłużnymi bruzdami świadczy o niedoborach wapnia, witaminy D3 oraz o zaburzeniach metabolizmu wapnia, a także ogólnych błędach żywieniowych. Mogą być także oznakami chorób.

Jaja bez skorupy (tzw. lanie jaj) - rzekomy pomór drobiu, zakaźne zapalenie oskrzeli, syndrom spadku nieśności, pasożyty w jajowodzie.

eds
Syndrom spadku nieśności
(zdjęcie: "Diseases and Disorders of the Domestic Fowl and Turkey" Ch. Randall)

Pofałdowane skorupy, z bruzdami, jakby pomięte - rzekomy pomór drobiu, zakaźne zapalenie oskrzeli.

ib
Zakaźne zapalenie oskrzeli
(zdjęcie: "Picture Book of Infectious Poultry Diseases")

Pofałdowania, odciski, bruzdy i inne deformacje oraz uszkodzenia skorupy występują także w przypadku blizn i zrostów w jajowodzie, mykoplazmozy, adenowirusów.

Wybrzuszenia, chropowatości w niektórych miejscach, zwłaszcza od tępej strony jaja mogą wskazywać na zakaźne zapalenie oskrzeli.

Uszkodzenia mikrostruktury skorupki, które powodują, że wygląda ona jak skórka pomarańczy występują w syndromie dużej głowy.

Tłuczki wewnętrzne (inaczej świetlne) to jaja w których skorupka uległa stłuczeniu na początku procesu uwapniania, a następnie spękania zostały pokryte warstwą wapnia. Przyczyną występowania takich jaj są urazy mechaniczne wynikające np. z niedostatecznej liczby gniazd, płoszenia ptaków oraz nieumiejętnego łapania.

Nadmiar chloru w paszy oraz za dużo amoniaku może spowodować zmniejszenie wytrzymałości skorupy.

Z wiekiem może zmniejszać się grubość skorupy.

Ciała obce w jajach

Plamy krwiste to wybroczyny występujące na żółtku, jeśli jest ich bardzo dużo mogą powodować lekkie zabarwienie białka. Powstają one jeśli w pęcherzyku Graffa pękają naczynia włosowate. Częstość występowania takich plam ma związek z pochodzeniem ptaków, wiekiem oraz pożywieniem. Pojawianie się plam krwistych nasila się z wiekiem. Występowaniu plam sprzyja obecność w paszy mikotoksyn, zwiększonej ilości białka, a także duże niedobory chloru oraz witaminy A i K. Mogą one wystąpić także przy uszkodzeniach wątroby, zatruciach oraz chorobach układu krążenia, a także w zakaźnym zapaleniu oskrzeli.

Plamy mięsne występują tylko w białku, na ogół w części bliższej żóltka. Są to fragmenty złuszczonego nabłonka jajowodu (z wyłączeniem komórek mięśniowych).

plamy
Plamy mięsne

Plamy barwnikowe pochodzą z gruczołu skorupkowego, przedostają się do wcześniejszych odcinków jajowodu i dostają się do białka. Takich plam jest więcej w jajach o skorupach ciemno zabarwionych.

Odróżnienie plam barwnikowych od plam mięsnych jest często niemożliwe bez specjalistycznych badań.

Ekstremalnie rzadko zdarzają się pasożyty w jajach. Są one świadectwem bardzo silnej inwazji.

Chalazy

W przypadku nieodpowiedniego obchodzenia się z jajami (mocne potrząsanie) w czasie zbioru i transportu może dojść do zerwania chalaz.

Komora powietrzna

Przemieszczenie komory powietrznej ma takie same przyczyny jak zerwanie chalaz.

Nietypowy zapach

Jaja bardzo łatwo chłoną zapach z otoczenia dlatego przechowywanie obok czegokolwiek o intensywnym zapachu powoduje "przejście" tego zapachu do jaj.

Rybi zapach może mieć dwie przyczyny. Po pierwsze skarmianie mączką rybną. Drugą przyczyną jest skarmianie śrutą rzepakową ptaków, które nie mają genów pozwalających na utlenianie trójmetyloaminy. Genów takich nie ma ok. 50 % kur znoszących jaja w ciemnych skorupkach oraz ok. 10 % kur znoszących jaja w białych skorupkach.

Nietypowy zapach może pojawiać się w jajach zniesionych przez kury, które zjadły większe ilości cebuli i czosnku (nie powinno się ich podawać ptakom).

 

Bibliografia

 


    Artykuł ten podlega prawom autorskim.


Zabrania się
kopiowania i umieszczania tekstu na jakichkolwiek innych stronach internetowych. Zakaz dotyczy zarówno stron komercyjnych, jak i niekomercyjnych, w tym wszelkich blogów i forów dyskusyjnych. Zakaz kopiowania dotyczy zarówno całości tekstu jak i fragmentów, a także kopiowania ze zmienianiem niektórych słów (jest to nadal plagiat).

Informacje z tego tekstu mogą być wykorzystywane na ogólnych zasadach - wymaga to jednak podania w artykule źródła informacji czyli adresu URL artykułu..



    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2012 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!