Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Piramida żywieniowa dla papug. Cz. 3. Gloria ScholbeUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

 

Orzechy, nasiona i kiełki

Orzechy są dobrym źródłem białka, minerałów, zdrowych tłuszczów oraz witamin pod warunkiem, ze nie zostały uprażone. Pod wpływem prażenia tłuszcz staje się szkodliwy, a witaminy i minerały utracone. Orzechy mają korzystniejsze z punktu widzenia potrzeb ptasiego organizmu, skład i proporcje aminokwasów, niż niektóre nasiona, na przykład słonecznika czy krokosza barwierskigo, ale mają mało aminokwasów takich jak tryptofan czy metionina. Poszczególne gatunki orzechów różnią się między sobą składem i wartością odżywczą. Substancje chemiczne w nich zawarte to między innymi fitosterole, takie jak beta-sistosterol, kampesterol i stigmasterol. Fitosterole są głównym budulcem błon komórkowych.

pir

Nasiona bylin mają podobną wartość odżywczą jak orzechy. Zależy ona od ich gatunku, i miejsca uprawy. Ogólnie rzecz biorąc tłuszcze w nich zawarte są zdrowe, ale wysokokaloryczne, więc ich podawanie musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego ptaka. Nasiona bylin wchodzące w skład mieszanek to słonecznik, krokosz, oset i konopie. Zaliczamy do nich również grykę, ponieważ nie jest ona trawą, i jej nasiona są orzechami, w odróżnieniu od nasion zbóż, które są ziarniakami, choć w gospodarce rolnej w Polsce zaliczana jest do zbóż właściwych, razem z pszenicą, żytem, jęczmieniem, prosem, owsem, ryżem, kukurydzą i sorgo)

Inne nasiona, którymi możemy karmić nasze ptaki to nasiona traw, blisko spokrewnionych ze zbożami, ale nie zawierające glutenu, obecnego w większości zbóż. Ziarna bezglutenowe to różne gatunki prosa, kukurydza, kanar i ryż. Większość zbóż zawiera białkowo-węglowodanową cząsteczkę zwaną glutenem, mogącą powodować zaburzenia wchłaniania u wrażliwych osobników. Gluten znajduje się w pszenicy, życie i owsie. Zboża nie mają wystarczającej zawartości aminokwasów, nie ma w nich lizyny i metioniny. Quinoa uważana jest za wyjątek.

Kiełki

Kiedy ziarna, warzywa strączkowe i nasiona kiełkują, węglowodany przeobrażają się w białka, a zawartość witamin takich jak C, E czy K wzrasta. Zawartość białek wzrasta o 15-30%, a zawartość witaminy B aż dziesięciokrotnie. Większość kiełków jest podawanych krótko po wykiełkowaniu i pokazaniu się pierwszego "ogonka". Warzywa strączkowe są zwykle podawane właśnie na tym etapie.

Jeśli kiełkom pozwoli się rosnąć aż do ukazania się pierwszych liści, w ich składzie pojawia się chlorofil i wzrasta zawartość beta karotenu. Pszenica i jęczmień są czasem hodowane do tego etapu.

Kiełki to "żywe" pożywienie, które zawiera enzymy ułatwiające trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Nasionami dobrymi do kiełkowania są fasola adzuki, gryka, koniczyna, kozieradka, soczewica, fasola mung, quinoa i słonecznik.

 

orzechy, ziarno, nasiona, kiełki białko % tłuszcz % węglowodany % inne składniki odżywcze
migdały 21 50 20 fitosterole, błonnik, jedno- i wielonienasycone tłuszcze, wit. E, kwas foliowy, wapń, magnez, fosfor
orzechy brazylijskie 14 66 12 fitosterole, błonnik, jedno- i wielonienasycone tłuszcze, kwas foliowy, magnez, potas, fosfor, selen
orzech kokosowy 3 33 15 fitosterole, błonnik, jedno- i wielonienasycone tłuszcze, nasycone tłuszcze, wapń, magnez, potas, fosfor
orzechy laskowe 14 60 16 fitosterole, błonnik, jedno- i wielonienasycone tłuszcze, kwas foliowy, magnez, potas, fosfor
orzechy bukowe 8 75 13 fitosterole, błonnik, jedno- i wielonienasycone tłuszcze, kwas foliowy, wapń, potas
orzechy pekan (orzechy hikorowe) 9 71 13 fitosterole, błonnik, jedno- i wielonienasycone tłuszcze, wit. A, magnez, fosfor, potas
orzeszki piniowe 11 60 19 fitosterole, błonnik, jedno- i wielonienasycone tłuszcze, kwas foliowy, magnez, potas
orzechy włoskie 15 65 13 fitosterole, błonnik, jedno- i wielonienasycone tłuszcze, magnez, fosfor, potas
nasiona (pestki) arbuza 28 47 15 kwas foliowy, magnez, fosfor, potas
proso 11 4 72 ziarno bezglutenowe, magnez, potas, niacyna (wit. PP), ryboflawina (wit. B2), żelazo
owies 16 6 66 zawiera gluten, wapń, witaminy z grupy B , kwas foliowy, żelazo, magnez. Otręby zawierają rozpuszczalny błonnik.
słonecznik 22 49 18 fitosterole, błonnik, jedno- i wielonienasycone tłuszcze, wapń, fosfor, magnez, potas
kiełki soczewicy 8.9 0.5 22 wit. C, wapń, fosfor, magnez, potas, kwas foliowy
kiełki chińskiej zielonej fasoli mung 3 0.1 5.9 wit. C, wapń, fosfor, magnez, potas, kwas foliowy
quinoa (komosa ryżowa) 13 5 68 wit. B, wapń, nierozpuszczalny błonnik, kumaryny, flawonoidy, inhibitory proteazy, fitaty, fenole, glukonaty, sole mineralne

 

Białko zwierzęce

pir

Owady i ich larwy to naturalne źródło tłuszczu i białka dla ptaków dziko żyjących. „Robaki” są szczególnie poszukiwane w okresie godowym i w czasie karmienia młodych.

  • Larwy mącznika są one popularnym pożywieniem, ale są bogate w tłuszcz, a ubogie w białko, co może prowadzić do otyłości.
  • Larwa barciaka większego (Galleria mellonella) i barciaka mniejszego (Achroia grisella) są dobrym źródłem składników odżywczych, ich wartość jest porównywalna, a w pewnych wypadkach nawet większa niż innych owadów. W tych larwach znajduje się bardzo mało chityny i są one w związku z tym łatwiejsze do strawienia niż inne insekty takie jak mącznik czy świerszcze.
  • Larwy jedwabnika morwowego (Bombyx mori) są bardzo pożywne i lekkostrawne. Tak jak larwy barciaka nie mają one grubego szkieletu zewnętrznego, co ułatwia trawienie. Stosunek zawartości wapnia do fosforu w ich organizmach wynosi prawie 1:1. Aby dostarczyć więcej wapnia można je dodatkowo posypać sproszkowana kostką wapienną, czy muszlą sepii.
  • Dżdżownice (Lumbricus vulgaris i Lumbricus terrestris), wymagają pewnej ostrożności (nie jest wskazane podawanie dżdżownic z ziemi zanieczyszczonej metalami ciężkimi, czyli z pobliża dróg oraz z sadów czy pól gdzie stosowano środki ochrony roślin – przyp. red.), są lekkostrawne. Dżdżownice zawierają bardzo dużo białka, mało tłuszczu i dużo węglowodanów.

Wszystkie te stworzenia można kupić przez Internet (artykuł nie był pisany w Polsce...). Nie polecam żywienia ptaków owadami czy robakami z własnego ogródka, ponieważ mogą być siedliskiem bakterii chorobotwórczych. Mogą być także wystawione na działanie nawozów i pestycydów. Larwy i owady mające być pożywieniem dla zwierząt są specjalnie karmione i hodowane tak, aby nie stanowić zagrożenia dla ptaków.

Niektóre z nich można łatwo hodować samemu. Jeśli się na to zdecydujesz, będziesz kontrolować to, co jedzą i dzięki temu dostarczysz swojemu ptakowi najpotrzebniejszych składników odżywczych. Jeśli wolisz nie mieć do czynienia z „robakami”, możesz zamiast nich podawać gotowaną wołowinę, kurczaka i jajka na twardo. Jednakże wtedy Twój ptak zostanie pozbawiony ważnych enzymów zawartych w żywych organizmach.

Białko zwierzęce białko % tłuszcz % mikroelementy i inne składniki odżywcze
larwy mącznika młynarka (Tenebrio molitor) 35% 50% wapń 0.26% fosfor 0.23% zawartość zmienna
 świerszcze 50% 40% wapń 0.23% fosfor 0.74% zawartość zmienna
larwy jedwabnika morwowego (Bombyx mori) 55% 45% wapń 0.21% fosfor 0.54% zawartość zmienna
larwy barciaka większego “mola woskowego” (Galleria mellonella) 25% 75% wapń & fosfor zawartość zmienna
dżdżownice 73 13 wapń & fosfor zawartość zmienna
pierś kurczaka, pieczona 31 4  fosfor, potas
udka i podudzia kurczaka, pieczone 27 10 potas, fosfor
suszona chuda wołowina, gotowana 28 15 fosfor, potas
jajo kurze całe, gotowane 12 10 wit. A, D, kwas foliowy, wapń, fosfor, potas, sód
żółtko jaja kurzego, gotowane 16 30 wit. A, D, kwas foliowy, wapń, fosfor, potas

 


Artykuł pochodzi z Holistic Bird Newsletter i został przetłumaczony i zamieszczony za zgodą Autorki i Redakcji. HolisticBird Newsletter jest publikacją on-line poświęconą zdrowiu i naturalnemu leczeniu ptaków. Osoby znające język angielski znajdą tam wiele ciekawych artykułów. Zapraszamy.<.p>

Wszelkie prawa © HolisticBird Organization


Dla serwisu Cockatiel czyli Nimfa tłumaczyła Monika Prebisz. Tłumaczenie tabelek i konsultacja biologiczna dr Iwona Palczewska.


Artykuł został przeniesiony z serwisu Cockatiel czyli Nimfa. Ukazał się w roku 2003.

  1. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 1
  2. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 2
  3. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 3
  4. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 4
  5. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 5

     Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!