Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Piramida żywieniowa dla papug. Cz. 5. Gloria Scholbe



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

pir

Pokarmy, których podawanie należy ograniczać

Ogólnie rzecz biorąc, podawanie pokarmów przetworzonych, gotowanych i obcych naturalnej diecie danego gatunku powinno być ograniczane. Także te pokarmy, których wartość odżywcza jest niewielka nie mogą być znaczącą częścią ptasiej diety. Ponieważ ptaki trzymane w niewoli prowadzą raczej mało aktywny tryb życia w porównaniu ze swoimi dzikimi krewniakami, nie mogą sobie pozwolić na puste kalorie, nie mające żadnych innych wartości odżywczych. Przykładem są wspomniane wcześniej winogrona. Ptaki bardzo je lubią, ale wszystkie składniki odżywcze zawarte są w ich skórce i pestkach. Cała reszta to woda i cukier. Ptaki nie jedzą skórki, a właściciele często kupują winogrona bezpestkowe. Moje własne ptaki widzą winogrona mniej więcej raz do roku. Jest wiele lepszych i bardziej wartościowych owoców. Co można powiedzieć o makaronie, chlebie czy płatkach? Są wysoko przetworzoną żywnością, pozbawioną enzymów, a "wzbogaconą" sztucznymi dodatkami, izomerami trans kwasów tłuszczowych w przypadku chleba oraz cukrem w przypadku płatków śniadaniowych.

Tak naprawdę wiele ptaków lubi tego rodzaju pożywienie tylko dlatego, że ich właściciele zachęcali je do tego, wykrzywiając w ten sposób ich naturalne preferencje smakowe. Nadszedł czas, aby to naprawić. Ograniczcie te pokarmy i zastąpcie je takimi, które naprawdę przysłużą się zdrowiu waszego ptaka.

Czego unikać

Mówiąc o wykrzywianiu smaku, mam na myśli między innymi uczenie ptaków jedzenia cukierków, lodów, ciasta, ciasteczek, frytek, chipsów itp. Kochamy nasze ptaki, psy, dzieci, a jednym ze sposobów na okazywanie tej miłości jest dbałość o ich odżywianie się. Oczywiście najprzyjemniejsze jest podawanie im tego, co lubią i co wywołuje ich entuzjazm, a nie ignorowanie naszych wysiłków. Jednakże przy odrobinie dobrych chęci możemy postarać się, aby pokochały warzywa i owoce. Trudno nie brać do siebie ich niechęci do pożywienia. Czyż nie odrzucają nas samych, odrzucając pokarm, który im podajemy? I czy zajadając się nim, nie okazują nam miłości? Niezupełnie. Jeśli papuga lubi jakieś pożywienie, koncentruje się tylko na nim, a nie na nas. Jeżeli natomiast odwraca się od niego z niechęcią, nie jest to odzwierciedleniem jej uczuć wobec nas. Bądźcie pewni, że będzie was kochać tak samo, jeśli będziecie ją odżywiać zdrowo i odmówicie jej ciastek. Dlatego jako cel postawcie sobie eliminację "śmieci" z pożywienia waszych ptaków. Niech każda kaloria przyczynia się do ich zdrowia.

Piramida w praktyce

pir

Tak właśnie wygląda kompletna piramida żywieniowa dla papug żyjących w niewoli. Wiedząc jak ta piramida powinna wyglądać, nie musisz na szczęście pamiętać wszystkich technicznych szczegółów i trudnych słów. Aby zdrowo żywić ptaka, nie potrzebujesz wiedzy dietetyka, tak jak nie potrzebujesz jej odżywiając zdrowo swoje dzieci. Wystarczy odrobina samokontroli i nasza piramida.

Skomponujmy dietę dla Harry'ego, aby pokazać jak to działa.

Harry to 6-letnia barwnica. Pierwszym posiłkiem dnia jest dla niego mieszanka mrożonych warzyw (oczywiście uprzednio rozmrożonych) i owoce. W dniu wczorajszym była to porcja mieszanki kukurydzy, groszku, marchwi, zielonej fasolki, fasoli Lima oraz truskawek. Razem ok. 3/4 filiżanki. Harry nie lubi truskawek (lubi za to wiśnie, jagody i żurawiny), więc usuwa je ze swojej miseczki i wyrzuca na podłogę klatki, chyba że posiekam je drobno i wymieszam z warzywami. Do tej mieszanki dodałam pół kapsułki probiotyku, pół kapsułki wyciągu z czosnku, dwie krople mieszanki olejów Udo’s i pół kapsułki preparatu zawierającego m. in. sproszkowane zielone pędy pszenicy, glony i brązowy ryż.

Na kolację jadłam chili z fasolą i pomidorami, więc odstąpiłam Harry'emu część porcji, upewniając się, że znajdują się w niej fasolki pinto, troszkę siekanej wołowiny i pomidorów. Później tego wieczora dałam jeszcze Harry'emu kilka migdałów.

**********

Dziś dałam Harry'emu 3/4 filiżanki mieszanki zawierającej brokuły, kalafior, marchew i cukinię, a do tego siekany szpinak i dwie czy trzy wiśnie - jego ulubione owoce. Do tego te same dodatki i suplementy, co wczoraj. (W przyszłym tygodniu nie dam mu czosnku, a sproszkowane trawy zastąpię lucerną, żeby zróżnicować suplementy) Wczesnym popołudniem dam mu 1/5 łodygi selera naciowego, 8-10 jagód żurawin i 1/4 jajka na twardo razem ze skorupką. Ponieważ wszystkie moje ptaki dostają dziś wieczorem słonecznik, Harry także dostanie 10 ziaren.

**********

Codziennie, gdy wyjmuję go z klatki, upewniam się, czy jego mostek nie jest zbyt kościsty, albo przeciwnie - zbyt otłuszczony. Gdyby był zbyt gruby, będę musiała zredukować, ale nie koniecznie wyeliminować nasiona i orzechy z jego diety. Gdyby zaczął tracić na wadze, dawałabym mu ich więcej, tak samo gdyby stał się bardziej ruchliwy. Mogę również podać mu trochę słodkich ziemniaków albo innych pokarmów bogatych w węglowodany.

**********

Przyjrzyjmy się więc diecie Harry'ego z ostatnich dwóch dni:

Około 60-70% jego pożywienia stanowiły owoce i warzywa, ponieważ zabrakło mi zieleniny. Gdybym ją miała, warzyw i owoców dałabym troszkę mniej. Około 20% stanowiły nasiona i orzechy, następne 15% - białko zwierzęce i gotowane rośliny strączkowe, ok.1% to suplementy. Było to łatwe do określenia patrząc na wielkość porcji i pamiętając o piramidzie. Stosując tak skomponowaną dietę zapewniam Harry'emu prawidłowy przyrost masy ciała i nie ma w niej miejsca na krakersy, ciastka czy inne niepotrzebne pokarmy.

Stosując ten system należy tylko pamiętać o trzech sprawach:

  • Tłuszcz zawiera ok. dwukrotnie więcej kalorii niż białko czy węglowodany.
  • Nigdy nie eliminujcie zdrowych tłuszczów, ale podawajcie je w ściśle określonych ilościach. Nie musicie każdego dnia dokładnie przestrzegać proporcji białek do tłuszczów i do węglowodanów. Wszystko bilansuje się po paru dniach dokładnie tak samo jak wtedy, gdy sami żywicie się w urozmaicony sposób.
  • Tylko w przypadku, gdy podajecie codziennie to samo (np. granulaty) powinniście ściśle przestrzegać tych proporcji.

 


Artykuł pochodzi z Holistic Bird Newsletter i został przetłumaczony i zamieszczony za zgodą Autorki i Redakcji. HolisticBird Newsletter jest publikacją on-line poświęconą zdrowiu i naturalnemu leczeniu ptaków. Osoby znające język angielski znajdą tam wiele ciekawych artykułów. Zapraszamy.

Wszelkie prawa © HolisticBird Organization


Dla serwisu Cockatiel czyli Nimfa tłumaczyła Monika Prebisz. Tłumaczenie tabelek i konsultacja biologiczna dr Iwona Palczewska.


Artykuł został przeniesiony z serwisu Cockatiel czyli Nimfa. Ukazał się w roku 2004.

  1. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 1
  2. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 2
  3. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 3
  4. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 4
  5. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 5

 



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!